Fra: 03-02-2015 til: 03-02-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
 Oplæg i netværket "Djøffere i Sundhedsvæsenet" den 9. april 201525-01-2015SJ-STD-SUMMPE1634497
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. november 2014 på Anæstesiologisk-intensiv afdeling I - afsnit YK, Aarhus Universitetshospital.03-02-201509000161639646
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. november 2014 på Anæstesiologisk Afd. T, Aarhus Universitetshospital.03-02-201509000161639640
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. november 2014 på Anæstesiologisk - Intensiv Afd. I, Aarhus Universitetshospital.03-02-201509000161639647
ÆldreForumIndkaldelse til ÆldreForums 91. møde den 12. februar 201530-01-201509037881637559
ÆldreForumMødedatoer i ÆldreForum foråret 201526-01-201509037881633970
RigspolitietVejledning om udarbejdelse af sikkerhedsplan for større udendørs musikarrangementer o.lign03-02-201509038521638815
 Borgerhenvendelse om indkaldelse af brystkræftpatient til screening31-01-2015SJ-STD-SUMCVA1637595
Danske Regioner
Sundhedsstyrelsen
Statens Serum Institut
Fødevarestyrelsen
Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Lægeforeningen
Den Danske Dyrlægeforening
Region Sjælland
Region Hovedstaden
Region Syddanmark
Region Midtjylland
Region Nordjylland
DTU Fødevareinstituttet
Til Antibiotikarådets orientering: Ny rapport fra ECDC/EFSA/EMA om mulige sammenhænge mellem antibioforbrug og resistens hos mennesker og dyr02-02-201510015711637762
JustitsministerietAnmodning om bidrag til besvarelse af et spørgeskema vedr. menneskehandel - HASTER02-02-201510041651638475
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 26 af 26. januar 201402-02-201511030361638274
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 34 af 2. februar 201503-02-201511030361638683
Gladsaxe KommuneGladsaxe Kommune Tilbagesender accept af tilskudsbetingelser for 2015 til projektnr. 65220.03-02-201512028481639266
Halsnæs KommuneHalsnæs Kommune Tilbagesender accept af tilskudsbetingelser for 2015 til projektnr. 65203.30-01-201512028481637855
SundhedsstyrelsenTil orientering NKR for ADHD hos voksne publiceret idag02-02-201512073921638582
Dansk Selskab for PatientsikkerhedProjektgruppemøde 5 feb 2015 (materiale)02-02-201512098561638585
Radicalisation Awareness NetworkREMINDER: Travel Request Form RAN Health 19-20 February03-02-201512100991639664
 Referencegruppemøde NKR for moderat og svær bulimi03-02-2015SJ-STD-DEPSBRE1639364
Region MidtjyllandKarup - Regnskab for 2. forlængelsesperiode i forsøgsordningen med akutlægehelikopter28-01-201512118621636169
Rudersdal KommuneRudersdal Kommunes Fremsender revideret budget til projektnr. 62123.30-01-201513030521637827
Silkeborg KommuneSilkeborg Kommune Regnskabsopstilling vedrørende afslutning på projekt 62189.28-01-201513030521637618
Hørsholm KommuneHørsholm Kommune Ansøgning om overførsel af midler til 2015 til projektnr. 62122.22-01-201513030521631723
Skanderborg KommuneSkanderborg Kommune Ansøgning om overførsel til 2015 til projektnr. 62180.30-01-201513030521638677
SundhedsstyrelsenTil orientering NKR for ADHD hos voksne publiceret idag02-02-201514000051638580
ADHD foreningen
Sundhedsstyrelsen
Udgivelse af NKR for ADHD hos voksne02-02-201514000051638288
Skive KommuneØnske om møde med ministeren vedr. deponering af atomaffald03-02-201514016881639205
FolketingetL 35 - Spm. 13502-02-201514019901638163
Sygehus Lillebælt - Vejle Sygehus
Dansk Medicinsk Audiologisk Selskab
Kommentar til bevilget forsøgsordning vedrørende den neonatale hørescreening02-02-201514026701637608
Red BarnetStatus for partnerskabet03-02-201514031041638727
Dansk FirmaidrætsForbundRedegørels03-02-201514031691639546
Thisted KommuneUdbetalingsanmodning vedr. partnerskabsprojekt31-01-201514031701638490
SundhedsstyrelsenBemærkninger til tilsagnsskrivelser til satspuljen vedr. børne- og ungdomspsykiatrien02-02-201514033761638111
SundhedsstyrelsenNKR_CR: Dagsorden til 2. referencegruppemøde29-01-201514034071639418
SundhedsstyrelsenNKR_CR: Dagsorden til 2. referencegruppemøde03-02-201514034071639427
SundhedsstyrelsenNKR_CR: Dagsorden til 2. referencegruppemøde28-01-201514034071639421
Danske RegionerNKR_CR: Dagsorden til 2. referencegruppemøde02-02-201514034071639416
Veterinærmedicinsk Industriforening(VIF)Udkast til referat - bemærkninger fra VIF02-02-201514034991637777
Miljøbevægelsen NoahPressemeddelelse fra NOAH om atomaffald fra Risø02-02-201514042891638618
 Ny dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514048451639091
Bedre PsykiatriNy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514048451639088
 Ny dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514048451639265
 Ny dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514048451639273
 Ny dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514048451639278
Landsforeningen SINDNy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514048451639271
DomstolsstyrelsenUdpegninger fra Domstolsstyrelsen03-02-201514048661639211
 høringssvar - ESPOO29-01-201514056591638716
Lægevidenskabelige Selskabers Sekretariat
Danske Regioner
Vedr. PROCRIN styregruppe30-01-201514057681639172
Statens Serum Institut
Statens Serum Institut
Bemærkninger til spørgsmål om aktindsigt i dokumenter vedr. Pandemrix03-02-201514058431639375
Aarhus UniversitetVedr. emner for mødet i STARS i marts30-01-201514062571639188
Aarhus UniversitetVedr. nationalt diabatesregister30-01-201514062571639185
RealdaniaEn 'hjemmeopgave' til næste møde den 26. februar i Collective Impact-styregruppen Rummelighed for alle01-02-201514067461638009
FolketingetSUU alm del - spm 43502-02-2015SJ-STD-DEPKHK1638194
FolketingetB 22 - spm. 202-02-2015SJ-STD-DEPKHK1638667
FolketingetSUU alm del - spm 43602-02-2015SJ-STD-DEPKHK1638341
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdTilmelding til opstartsmøde om evaluering03-02-201514072941639529
Teknisk Landsforbund ForbundskontoretTilmelding til møde den 5. februar 201529-01-201514072941636541
Dansk HørecenterTilmelding til opstartsmøde om høreapparater29-01-201514072941636389
PAKS – Private Audiologiske Klinikkers SammenslutningTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet28-01-201514072941635961
PAKS – Private Audiologiske Klinikkers SammenslutningRettelse til tilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet29-01-201514072941636005
Aarhus Universitetshospital AdministrationenTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet30-01-201514072941636872
Foreningen af Universitetsuddannede Audiologopæder (FUA)Tilmelding til opstartsmøde30-01-201514072941636878
Danske RegionerTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet30-01-201514072941637063
Stenløse Hørecenter ApSTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet02-02-201514072941638021
Stenløse Hørecenter ApSTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet02-02-201514072941638137
Widex NordicTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet03-02-201514072941638552
 Tilmelding til opstartsmødet om evaluering03-02-201514072941639226
Amgros I/STilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet03-02-201514072941638655
 Tilmelding til møde om opstart på evaluering af høreapparatområdet.27-01-201514072941635184
Mandag MorgenPresseforespørgsel: Praktikanter i ministeriet30-01-201514073731637739
Jyllands-Postenbekendtgørelse JP02-02-201514073731638735
SundhedsstyrelsenSst morgenstatus03-02-201514073731638722
Skive FolkebladMøde om slutdepot03-02-201514073731639318
Skive FolkebladMøde om slutdepot03-02-201514073731639374
SundhedsstyrelsenHenvendelse om opfølgning på den kommunale indsats i forhold til nye rettigheder på stofmisbrugsområdet – evaluering i 201702-02-201514074361638847
 9. klasses projektopgave om aktiv dødshjælp03-02-201515000101638557
FolketingetMIU - Oversigt over ubesvarede spørgsmål uge 5 - 201530-01-201515000141638866
FolketingetLIU - Oversigt over ubesvarede spørgsmål uge 5 - 201530-01-201515000141638831
 Borgerhenvendelse vedr. DRG mv.15-01-201515001781627626
Erhvervs- og VækstministerietVejledning om erhvervsøkonomiske konsekvensvurderinger02-02-201515002111638102
HelsedirektoratetFornyet henvendelse fra det norse Helsedirektorat vedr. patientens ret til udredning, frit sygehusvalg og udvidet frit sygehusvalg - Danmark03-02-201515002451639335
WHO´s Regionalkontor for EuropaTechnical meeting on addressing real-life complexities in the prevention and control of Noncommunicable Diseases (NCDs), Tel Aviv, Israel, 10 March 201529-01-201515002631639152
FolketingetSUU alm. del - Spm. 39114-01-201515003151626224
FolketingetSUU alm. del - Spm. 37812-01-201515003551624626
FolketingetSUU alm. del - spm. 40319-01-201515004531629658
FolketingetSUU alm. del - spm. 40119-01-201515004531629650
FolketingetSUU alm. del - spm. 40419-01-201515004531629661
FolketingetSUU alm. del - spm. 40219-01-201515004531629652
 Borgerhenvendelse vedr. værdiløse eksperimenter21-01-201515005141632134
 Borgerhenvendelse vedr. eksperimenter i psykiatrien26-01-201515005141638880
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdMBLIS bekræfter overtagelse af borgerhenvendelse26-01-201515005171638886
AGiSHenvendelse fra Asperger Gruppen i Stevns vedr. sårbare unge/voksne med psykisk handicap15-01-201515005171627356
Statens Serum InstitutReferat fra koncern AD styregruppemødet - den 2. februar03-02-201515005671639673
FolketingetSUU alm. del - Spm. 38314-01-201515005701626186
Statens Serum Institut
Sundhedsministeriet
Oversigt over udvalg, arbejdsgrupper mv. i SSI02-02-201515005951638952
SundhedsstyrelsenMålrapportering og beretningsdel vedr. de faglige resultater02-02-201515006211638450
FolketingetSUU alm. del - spm. 43028-01-201515006591635508
PatientombuddetAnmodning modtaget allerede d. 13. januar03-02-201515006681638900
PatientombuddetPOB sender svar direkte til NFZ, Polen03-02-201515006681638948
FolketingetSUU alm. del - spm. 40519-01-201515006821636629
SundhedsstyrelsenKonference om sundhed og beskæftigelse05-01-201515007331638423
 Svar på borgerbrev om artiklen i Berlingske Tidende03-02-201515007361638538
 Borgerhenvendelse om legionærsyge/kølskabskompressor20-01-201515007381632144
Statens Serum InstitutÅrsrapport 2014 SSI - 1. udkast til beretning og målopfyldelse02-02-201515007391639134
SocialdepartementetBesvarelse af henvendelse vedr. ludomaniområdet i Danmark03-02-201515007411639411
EU-repræsentationenFormandskabets brev vedr. møde den 17. februar 201530-01-201515007421638717
FolketingetSUU alm. del - Spm. 40821-01-201515007431631023
 Borgerhenvendelse vedr. Post traumatisk stress syndrom23-01-201515007471633306
 Borgerhenvendelse vedr. psykiatrisk udredning af datter26-01-201515007491633837
Region MidtjyllandMail fra Region Midtjylland med kopi af brev til Bjarne Corydon om prisløn21-01-201515007531638256
FolketingetS 66002-02-201515007601638376
FolketingetS 66102-02-201515007601638382
 Henvendelse fra borger vedr. time- og dagpenge i forbindelse med behandling i udlandet03-02-201515007651639315
 Borgerhenvendelse vedr. donation af hud19-01-201515007671628897
FolketingetTALEBESTILLING: Ministerens materiale til besvarelse af samrådsspørgsmål Æ og Ø tirsdag den 24. februar 201502-02-201515007691638654
FolketingetSUU alm. del - samrådsspm. Ø02-02-201515007691638659
 Administrativt i sundhedsvæsenet, som ikke giver mening02-01-201515007761617848
BeredskabsstyrelsenAnmodning om status for beredskabsplanlægningen på ministerområdet27-01-201515007801639627