Fra: 04-02-2015 til: 04-02-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
LægeforeningenTALEBESTILLING: Ministerens materiale til Lægemødets åbning 24. april 201523-01-2015SJ-STD-SUMMPE1632647
FolketingetB 22 - spm. 202-02-2015SJ-STD-SUMKFH1638667
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. november 2014 på Anæstesiologisk - Intensiv Afd. I, Aarhus Universitetshospital.03-02-201509000161639647
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. november 2014 på Anæstesiologisk Afd. T, Aarhus Universitetshospital.03-02-201509000161639640
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. november 2014 på Anæstesiologisk-intensiv afdeling I - afsnit YK, Aarhus Universitetshospital.03-02-201509000161639646
Nationalt Videnscenter for DemensNy dato for møde i NVD-styregruppen03-02-201509011101640222
AlzheimerforeningenMødetilmelding fra Alzheimerforeningen16-01-201509069421628106
Danske PatienterMødetilmelding fra Danske Patienter/LMS19-01-201509069421629417
Ældre SagenDeltagelse fra Ældresagen26-01-201509069421634130
Ældre SagenMødetilmelding fra Ældresagen16-01-201509069421628056
Danske HandicaporganisationerMødetilmelding fra DH14-01-201509069421627899
Landsforeningen LEVMødetilmelding fra LEV13-01-201509069421625146
LægeforeningenMødetilmelding fra Lægeforeningen14-01-201509069421625967
Socialpædagogernes LandsforbundMødetilmelding fra SL13-01-201509069421624959
FOA - Fag og ArbejdeSpørgsmål fra FOA13-01-201509069421624515
FOA - Fag og ArbejdeMødetilmelding fra FOA13-01-201509069421624939
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43703-02-2015SJ-STD-SUMLAA1639806
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43903-02-2015SJ-STD-SUMLAA1639811
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43803-02-2015SJ-STD-SUMLAA1639808
WHO´s Regionalkontor for EuropaInvitation to National Technical Focal Points for Communications04-02-201511106421640792
Erhvervs- og VækstministerietOpfølgning på vækstpartnerskaber28-01-201511138221640050
Radicalisation Awareness NetworkREMINDER: Travel Request Form RAN Health 19-20 February03-02-201512100991639664
FolketingetSUU alm del - spm 43502-02-2015SJ-STD-DEPSBRE1638194
SundhedsstyrelsenMedicineret foder - tilbagemelding02-02-201513043161638700
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet - Aarhus Universitet
Danske Regioner
Statens Serum Institut
LAP - Landsforeningen Af nuværende og tidligere Psykiatri
Syddansk Universitet
Sundhedsstyrelsen
Lægemiddelindustriforeningen - LIF
Københavns Universitet
Ny dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet03-02-201514013141639582
SundhedsstyrelsenDeltagelse af minister i konference om ulighed i sundhed den 30. november 2015 - nordisk ministerråd02-02-201514016881638198
Skive KommuneØnske om møde med ministeren vedr. deponering af atomaffald03-02-201514016881639205
FolketingetL 35 - Spm. 13502-02-201514019901638163
Amgros I/SHøreapparatstatistik for 2014 4.kvartal og hele 201421-01-201514022221631006
Bornholms RegionskommuneBornholms Regionskommune - projekt Vi hopper fra smøgerne - 140313104-02-201514031311640180
Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeDokumentation for samarbejde/tilmeldinger fra gymnasier02-02-201514031811639899
SundhedsstyrelsenSST bemærkning til klagesag - forhandling af 'Glyco-Flex'04-02-201514037861640407
 Aflysning af møde d. 30. januar i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet20-01-201514048451630046
Region NordjyllandNy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet04-02-201514048451639859
 Ny dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet04-02-201514048451639854
Dansk Selskab for SygeplejeforskningNy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet04-02-201514048451639921
Dansk SygeplejerådNy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet04-02-201514048451640700
KORANy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet04-02-201514048451640711
 Yderligere spm. og journaføring03-02-201514056671640311
Den Britiske AmbassadeGLOBAL ACTION AGAINST DEMENTIA: LETTER FROM AMBASSADOR VIVIEN LIFE03-02-201514057431640235
Lægevidenskabelige Selskabers Sekretariat
Danske Regioner
Vedr. PROCRIN styregruppe30-01-201514057681639172
FOA - Fag og ArbejdeInvitation til deltagelse i debat ifm. præsentation af FOAs udspil om ulighed på Folkemødet 2015, den 11. juni04-02-201514061131639797
Aarhus UniversitetVedr. emner for mødet i STARS i marts30-01-201514062571639188
Aarhus UniversitetVedr. nationalt diabatesregister30-01-201514062571639185
KulturministerietReferat af møde om idrætspolitiske sigtelinjer i Kulturministeriet den 28. januar 201503-02-201514062831638664
 Svar på kvittering for henvendelse vedr. besparelsesforslag01-02-201514067621640330
Rosendals Schultz Grafisk a/sTakster for tilskud til hørerapparater13-01-201514071101624698
SundhedsstyrelsenNye takster for tilskud til hørerapparater13-01-201514071101624685
SundhedsstyrelsenTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreapparatområdet04-02-201514072941640289
HøreforeningenTilmelding til opstartsmøde om evaluering af høreområdet26-01-201514072941634407
Jydskevestkystensygehusmedicin03-02-201514073731640025
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus03-02-201514073731640018
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus04-02-201514073731640016
DockenBesøg angående mulighederne for Ministeriet for Sundhed og Forebyggelses arrangement03-02-201514074601639787
Danske RegionerUdpegning til følgegruppe vedr. initiativer for kronisk sygdom fra DR04-02-201514074751639971
Financiel Times LiveInvitation til FT Digital Health Summit Europe, 10 June 2015, London20-01-201515000111630119
Blå Kors DanmarkInvitation til medvirken ved Blå Kors Danmarks jubilæumslandsmøde den 30. maj 2015 i Odense21-01-201515000111631136
BIT Congress Inc.Invitation til at tale ved WCD-2015 - 4. årlige verdenskongres om diabetes den 26.-28. november 2015 i Taiwan15-01-201515000111626016
Danske FysioterapeuterInvitation til Danske Fysioterapeuters Fagkongres 201526-01-201515000111633919
Dansk Kiropraktor ForeningInvitation til at at deltage i Dansk Kiropraktor Forenings 90 års fødselsdagsfest fredag den 8. maj 2015.29-01-201515000111636285
Roskilde SygehusInvitation til konference den 15. juni 2015 i Roskilde om børnefamilier, hvor far/eller mor har været i behandling for cancer06-01-201515000111619119
DiabetesforeningenINVITATION: Diabetesforeningens Forskningslegatuddeling den 23. april 201529-01-201515000111640350
TandplejeinformationVil orientere ministeren om arbejde med udsatte gruppers tandsundhed16-01-201515000111627657
Osted Fri- og EfterskoleEfterskole anmoder om møde med ministeren om rygeloven22-01-201515000111632069
FolketingetSUU alm. del - spm 436 OMTRYKT, tilbagetaget04-02-201515000141640300
Folketingets SundhedsudvalgMIU - Oversigt over ubesvarede spørgsmål uge 5 - 201530-01-201515000141638833
Folketingets SundhedsudvalgLIU - Oversigt over ubesvarede spørgsmål uge 5 - 201530-01-201515000141638852
FolketingetSUU alm del - spm 43602-02-201515000141638341
Danske RegionerHenvendelse fra Danske Regioner om hjælpeordninger til respirationspatienter04-02-201515000341640682
 Borger utilfreds med lang svartid04-02-201515001281639760
FolketingetSUU alm. del - Spm. 38714-01-201515003701626201
FolketingetSUU alm. del - Spm. 38914-01-201515003701626209
FolketingetSUU alm. del - Spm. 38814-01-201515003701626206
FolketingetSUU alm. del - Spm. 39014-01-201515003701626222
FolketingetSUU alm. del - Spm. 36408-01-201515003741622028
 Borger ønsker svar per brevpost03-02-201515004381639761
DGI SundhedsidrætSagsnr. 1403171- Indsendelse af revideret Budgetskema, revideret partnerskabsbeskrivelse til SUM samt underskrifter fra 5 kommunale partnere04-02-2015SJ-STD-DEPCHP1640785
Ministry of Health and Long-Term CareDiverse spørgsmål og hjemmehjælp, sygepleje m.m. i Danmark15-01-201515005721627354
StatsministerietKopi af Statsministeriets svar på anmodning om aktindsigt fra Ekstra Bladet vedrørende ordener03-02-201515005731640102
FolketingetSUU alm. del - spm. 42926-01-201515005881634174
Kræftforeningen TidslerneSpørgsmål om cannabisolie til cancerpatienter og pujler04-02-201515006611640329
NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia National Health Fund PolandRequest for verification of the enclosed leaflet30-01-201515006681638672
 Svar på borgerbrev om artiklen i Berlingske Tidende03-02-201515007361638538
Rådet for den Europæiske UnionDagsorden for WPPHSL den 17. februar 201522-01-201515007421639329
 Oplysninger om registrering ikke korrekte29-01-201515007481636297
 Borgerhenvendelse om livstestamente28-01-201515007521636060
PatientombuddetPatientombuddets oplysninger om sagsbehandlingstid vedr. rettighedsafgørelser i 201403-02-201515007651639317
FolketingetSUU alm. del - Samrådsspm. Å03-02-201515007691639860
FolketingetSUU alm. del - Samrådsspm. AA03-02-201515007691639864
FolketingetSamrådsspørgsmål Æ02-02-201515007691639712
 Borgerbrev om kommunikation mellem de offentlige og private hospitaler27-01-201515007701634840
SundhedsstyrelsenSvar vedr. status for beredskabsplanlægningen i Sundhedsstyrelsen04-02-201515007801640174
SundhedsstyrelsenOpdatering fra SST vedr. oplysninger om status for beredskabsplanlægningen04-02-201515007801640191
 Svar på borgerbrev vedr. hjemmepleje i hjem med hashrygning04-02-201515007941639795
 Brugere af socialpsykiatriens tilbud - anmodning om hjælp02-02-201515008031637584
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44403-02-201515008071639822
FolketingetSUU alm. del - Spm. 46004-02-201515008071640729
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45904-02-201515008071640727
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45804-02-201515008071640725
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45704-02-201515008071640723
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45604-02-201515008071640721
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45504-02-201515008071640719
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44203-02-201515008071639817
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44103-02-201515008071639815
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44503-02-201515008071639824
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44703-02-201515008071639829
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44303-02-201515008071639820
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44003-02-201515008071639813
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44603-02-201515008071639827
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdLIU spørgsmål 49 - anmodning om bidrag03-02-201515008081640001
 Borgerhenvendelse vedr. atomaffaldet ved Risø04-02-201515008131640161