Fra: 10-02-2015 til: 10-02-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
FolketingetSUU alm. del - Spm. 51010-02-2015SJ-STD-SUMSEB1643589
FolketingetL 115 - Spm. 109-02-2015SJ-STD-SUMBBM1643403
RigsrevisionenÅbningsbrev om undersøgelse af UTH05-02-2015SJ-STD-SUMKT1642620
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et opfølgende besøg den 28. november 2014 på Onkologisk Afdeling, Sygehus Lillebælt - Vejle Sygehus10-02-201509000161644243
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et opfølgende besøg den 4. november 2014 på Klinik Medicin, Sygehus Vendsyssel.10-02-201509000161644246
Regionernes Lønnings- og TakstnævnIndkaldelse til møde Sekretariatsgruppen for Regionernes Lønnings- og Takstnævn den 11.02.201509-02-201509008831643764
 Bilag 293 for det 33. møde i Task Force for Patientforløb for Kræft- og Hjerteområdet13-01-201509021681624709
SundhedsstyrelsenOBS. Ny dato for 36. Task Force møde i dec. 201530-01-201509021681643600
SundhedsstyrelsenDagsorden inkl. bilag 291-292 for møde i Task Force for Patientforløb for Kræft- og Hjerteområdet (33. møde 16. januar 2015)12-01-201509021681623506
Institut for Kvalitet og Akkreditering i Sundhedsvæsenet - IKASRapport om DDKM for sygehuse26-01-201509022961643457
Institut for Kvalitet og Akkreditering i Sundhedsvæsenet - IKASISQua survey hos IKAS26-01-201509022961643452
Region Hovedstaden
Sundhedsstyrelsen
Indkaldelse til møde i Kræftstyregruppen den 28. januar 201522-01-201509030971643441
Region Hovedstaden
Sundhedsstyrelsen
Revideret dagsorden for mødet i Kræftstyregruppen den 28. januar 201527-01-201509030971643568
FolketingetSUU alm. del - Spm. 51110-02-2015SJ-STD-SUMBGB1643744
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50910-02-2015SJ-STD-SUMEER1643587
UdenrigsministerietListe over judicielle aktiviteter i sager af dansk interesse (uge 5, 6 og 7)23-01-201511030361643784
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Begrundet kendelse i sag C-451/14, Petrus10-02-201511030361643839
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-3/15, Stück10-02-201511030361643842
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 26 af 26. januar 201402-02-201511030361643692
UdenrigsministerietBegrundet kendelse i sag C-544/14, Gimmig22-01-201511030361643786
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-2/15, DHL Express (Austria)09-02-201511030361643551
UdenrigsministerietNy EFTA-sag E-22/14, DB Schenker v EFTA Surveillance Authority05-02-201511030361643487
UdenrigsministerietListe over judicielle aktiviteter i sager af dansk interesse (uge 7, 8 og 9)06-02-201511030361643682
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-583/14, Nagy06-02-201511030361643514
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i de forenede sager C-585/14, C-587/14 og C-588/14, Chi m.fl.06-02-201511030361643517
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-572/14, Austro-Mechana22-01-201511030361642821
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-573/14, Lounani22-01-201511030361642785
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-593/14, Masco Denmark et Damixa02-02-201511030361643224
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-559/14, Meroni21-01-201511030361642721
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-526/14, Kotnik e.a.23-01-201511030361642896
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-507/14, P23-01-201511030361642893
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i de forenede sager C-568/14 - C-570/14, Fernández Oliva m.fl.23-01-201511030361642866
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-571/14, Timberland Europe23-01-201511030361642854
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-560/14, MM16-01-201511030361642357
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-558/14, Khachab19-01-201511030361642394
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-527/14, Oruche (udsættelse af sagen)19-01-201511030361642390
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-567/14, Genentech20-01-201511030361642408
UdenrigsministerietForkyndelse af Domstolens dom i de forenede sager C-627/13 og C-2/14, M. m.fl.10-02-201511030361643651
Justitsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Lægemiddelstyrelsen
Sundhedsstyrelsen
Udenrigsministeriet
Liste over judicielle aktiviteter i sager af dansk interesse (uge 6, 7 og 8)03-02-201511030361643685
Justitsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Kulturministeriet
Undervisningsministeriet
Transportministeriet
Sundhedsstyrelsen
Udenrigsministeriet
Direkte sagsliste EUT C 34 af 2. februar 201503-02-201511030361643687
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 16 af 19. januar 201520-01-201511030361643791
UdenrigsministerietNy EFTA-sag E-20/14, EFTA Surveillance Authority v Iceland16-01-201511030361642329
UdenrigsministerietNy EFTA-sag E-21/14, EFTA Surveillance Authority v Iceland19-01-201511030361642376
 Info about application form for medical doctor10-02-201511076301643919
Ringkøbing-Skjern KommuneRingkøbing-Skjern Kommune Fremsender revideret budget til projektnr 65218.10-02-201512028481643966
Region Sjælland
Roskilde Sygehus
udbetalingsanmodning10-02-201512091181643640
Region SjællandRegion Sjælland Fremsender regnskab til projektnr. 54802 til godkendelse.29-01-201512104721637664
Region SjællandRegion Sjælland Fremsender regnskab til projektnr. 54696 til godkendelse.29-01-201512104721637673
FolketingetSUU alm. del - spm. 45404-02-2015SJ-STD-DEPSJE1640808
Folketingets OmbudsmandKopi af brev til Skanderborg Apotek28-01-201513022191635413
Statens Serum InstitutMøde den 4. februar 2015 AFLYSES26-01-201513045901643567
Statens Serum InstitutMøde 4. februar 2015 AFLYSES26-01-201513045931643540
Folketingets OmbudsmandKvitteringsmail fra Folketingets Ombudsmand09-02-201513047881642841
Danske BioanalytikereUdpegning til følgegruppe06-02-2015SJ-STD-DEPNWI1642820
FolketingetSUU alm. del - spm. 46904-02-2015SJ-STD-DEPNWI1640868
 Ansøgning til rådighedspuljen LKM05-03-201414003411644299
Frivilligcenter Silkeborgudbetalingsanmodning09-02-201514031511643543
Danske RegionerVedr. data til feasibility studier09-02-201514039541643341
Holstebro KommuneHolstebro Kommune Fremsender revideret budget til projektnr. 62181.10-02-201514041281643868
Silkeborg KommuneSilkeborg Kommune Forlængelse af projektperioden til projektnr. 62189.10-02-201514042221643986
Silkeborg KommuneSilkeborg Kommune Ansøgning om forlængelse af projektperioden til projektnr. 62189.09-02-201514042221643307
StatsministerietOpdaterede retningslinjer for ansættelsesudvalget, januar 201522-01-201514047771631850
UdenrigsministerietHøring vedr. E-sundhedsnetværket10-02-201514053051644036
Region SyddanmarkAnmodning fra region om forventet tidspunkt for svar fra Sundhedsministeriet på henvendelse om cafévirksomhed på sygehus30-01-201514055351636858
Danske RegionerPROCRIN. Indstillinger til styregruppen05-02-201514057681641879
Danmarks Tekniske UniversitetOk fra henning B. Andersen til invitation til deltagelse som oplægsholder til årsmødet i Det Nationale Samarbejdsforum for Sundhedsforskning den 13. maj 201509-02-201514060491642905
Region MidtjyllandOk fra Jørgen Schøler til invitation til deltagelse som oplægsholder til årsmødet i Det Nationale Samarbejdsforum for Sundhedsforskning den 13. maj 201506-02-201514060491642887
UdenrigsministerietEU-udvalgsmøde nr. 02/15 tirsdag den 27. januar 2015 kl. 11.00 - 1. udsendelse23-01-201514061341642914
UdenrigsministerietEU-udvalgsmøde nr. 03/15 tirsdag den 3. februar 2015 kl. 11.00 - 3. udsendelse30-01-201514061341643161
UdenrigsministerietEU-udvalgsmøde nr. 01/15 tirsdag den 20. januar 2015 kl. 11.00 - 3. udsendelse19-01-201514061341642397
UdenrigsministerietEU-udvalgsmøde nr. 03/15 tirsdag den 3. februar 2015 kl. 11.00 - 4. udsendelse02-02-201514061341643217
UdenrigsministerietAFLYSNING af mødet i EU-udvalget 10.02.15 - næste møde forventes at bliver tirsdag 17.02.1506-02-201514061361643679
FolketingetUUI alm. del - foreløbigt svar på spm. 33005-02-201514061661641535
 Borgerhenvendelse vedr. afslag på erstatning15-01-201514065251632417
SundhedsstyrelsenFra SST til SUM: Assessment Plan - Presafe Denmark redesignation09-02-2015SJ-STD-DEPJJO1644141
Danske RegionerDR's kommentarer til udkast til evaluering af udredningsretten09-02-201514066601643314
Danske RegionerHenvendelse til Danske Regioner vedr. Mitroflow hjerteklap - sendt cc til SUM09-02-201514066961643789
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus10-02-201514073781643854
Dansk Socialdemokratiske UngdomDSU10-02-201514073781643856
Dagbladet BørsenStatens Serum Institut10-02-201514073781644272
TV2 NyhederneBørn som pårørende10-02-201514073781644269
Danmarks Radio P1Ring til regeringen & ministeren10-02-201514073781644271
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus10-02-201514073781644268
Danske RegionerRykker fra Danske Regioner om svar på brev om DUT-kompensation vedr. vejledning om transkønnede22-01-201514073881632118
FolketingetSUU alm. del - Spm. 49509-02-2015SJ-STD-DEPNBE1643251
 Borgerhenvendelse - spørgsmål vedr. store katte-og hundehold (kenneler)02-02-201515000011638057
Dansk MetalSender folderen '11 veje til vækst - Dansk Metals anbefalinger til politik der fremmer vækst, produktion og fleksibilitet i Danmark'09-02-201515000021643554
Politikens kioskSpilkort til spil på lotto, tips, oddset m.v.09-02-201515000021643610
MiljøstyrelsenKopi af svar vedr. regulering af brændeovne02-02-201515000051638053
Danmarks Tivoli ForeningVedr. lovforslag L 61.30-01-201515000051637550
Gråsten PlejecenterForespørger til ministeriets anbefalinger vedr. sødemidlet aspartam06-02-201515000051642148
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdBekræftelse på overtagelse af borgerbrev vedr. ældreomsorg10-02-201515000051644251
 Borgerhenvendelse - ældreomsorg og hjælp fra pårørende09-02-201515000051643187
Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og FiskeriBekræftelse på overtagelse af henv. vedr. aspartam10-02-201515000051644179
BeskæftigelsesministerietBekræftelse på overtagelse af borgerbrev09-02-201515000051643250
 Skoleelever vil gerne stille nogle spørgsmål til sundhedssministeren26-01-201515000101634112
 Skoleelever om projektuge om nyheder21-01-201515000101631410
 Skoleelever - spørgsmål vedr. aktiv dødshjælp06-01-201515000101620257
 Skoleelever ønsker inddragelse af Nick Hækkerup i projektopgave27-01-201515000101634362
Socialdemokraterne i RoskildeInvitation til medlemsmøde i Roskilde i marts04-02-201515000111640145
Miljøbevægelsen NoahInvitation til at deltage i konference på Christiansborg om atomaffaldshåndtering den 24. marts 201502-02-201515000111638206
Ministry of Health of the republic of LatviaHigh Level eHealth Conference “Me and my Health – Transcending Borders” 2015 in Riga03-02-201515000111638634
Socialdemokratiet i AlbertslundMinisterens deltagelse i offentligt møde i Albertslund onsdag den 18. februar 201503-02-201515000111639748
 Kopi af invitation til "Et langt og sundt liv også til de ufaglærte"10-02-201515000111644162
 Kopi af rykker til Patientombuddet02-02-201515001261641895
 Borgerhenvendelse vedr. spørgsmål om psykologer og diagnosticering06-01-201515001521620236
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-592/14, European Federation for Cosmetic Ingredients04-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643477
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-612/14, Naumann04-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643480
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-613/14, James Elliott Construction04-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643483
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-605/14, Komu e.a.04-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643468
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-607/14, Bookit04-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643471
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-610/14, Kolcunová04-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643474
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-594/14, Kornhaas03-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643415
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-574/14, PGE03-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643418
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-582/14, Breyer03-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643421
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-580/14, Bitter03-02-2015SJ-STD-DEPJDAU1643424
AbbVie A/SInvitation til at holde oplæg03-02-201515002091644146
World Health Organization (WHO)Membership of the Independent Expert Oversight Advisoy Committee30-01-201515002631642575
WHO´s Regionalkontor for EuropaEuropean Immunization Week 2015 - 20-25 April 201530-01-201515002631643298
SundhedsstyrelsenUdtalelse til klage over Sundhedsstyrelsen14-01-201515003261627342
Region MidtjyllandFortolkning af brev fra SUM 19. december 2014 vedr. omflytning på DNU09-02-201515004151642753
StatsministerietVederlagskommissionens undersøgelse af folkevalgtes arbejdsbelastning19-01-201515004391629288
Økonomi- og IndenrigsministerietRegioners kvartalsregnskab - sygehuse06-02-201515004721643521
 Borgerhenvendelse vedr. behandling i det danske system08-01-201515005121621108
 Borgerhenvendelse vedr. udredning21-01-201515005331630727
 Borgerhenvendelse vedr. evaluering af Patientombuddet18-01-201515005341628395
Danske RegionerVedr. antal læger i psykiatrien10-02-201515005621644225
Region HovedstadenKopi af svar til Migrænikerforbundet20-01-201515006311630662
FolketingetSUU alm. del - spm. 43028-01-201515006591635508
NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia National Health Fund PolandRequest for verification of the enclosed leaflet28-01-201515006681635594
Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og FiskeriFVM svar: Interessentmøde om pakningsstørrelser på veterinærlægemidler10-02-201515006721643545
 Borgerhenvendelse om legionærsyge/kølskabskompressor20-01-201515007381632144
 Borgerhenvendelse vedrørende tandsag04-02-201515008251640429
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48104-02-201515008381641066
FolketingetSUU alm. del - Spm. 46604-02-201515008381641231
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48304-02-201515008381641070
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48204-02-201515008381641068
FolketingetSUU alm. del - Spm. 47404-02-201515008381641021
FolketingetSUU alm. del - spm. 46804-02-201515008381640872
FolketingetSUU alm. del - Spm. 47304-02-201515008381641017
 Svar fra borger vedr. behandling i udlandet10-02-201515008751643320
FolketingetSUU alm. del - Spm. 49409-02-201515008921643248
 Borgerhenvendelse - fejldiagnose og specialistreglen02-02-201515008931638469
 Borgerhenvendelse - utilfreds med direktøren i Sundhedsstyrelsen02-02-201515008941638482
 Borgerhenvendelse - klage over ledelsen i Sundhedsstyrelsen02-02-201515008951638483
 Borgerhenvendelse - klage over direktøren for Sundhedsstyrelsen02-02-201515008961638484
 Borgerhenvendelse - fejlmedicinering af hjerneskadede psykiater02-02-201515008971638485
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50309-02-201515009001643345
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50009-02-201515009001643335
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50810-02-201515009001643583
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50209-02-201515009001643339
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50109-02-201515009001643337
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50610-02-201515009061643577
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50710-02-201515009061643580
FolketingetSUU alm. del - spm. 46404-02-201515009131640831
FolketingetSUU alm. del - Spm. 47604-02-201515009141641026