Fra: 17-02-2015 til: 17-02-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
 Borgerhenvendelse - rykker for svar09-02-201510032631643617
 Borgerhenvendelse om tilsynssystemet10-02-201510032631643795
Linde og AltschulerHenvendelse om fratagelse af lægeautorisation13-02-201510035961645909
 Oplæg til netværksmøde den 9. arpil 2015 "Djøffere i Sundhedsvæsenet"06-02-2015SJ-STD-DEPGST1641999
Viborg KommuneViborg Kommune Angående midtvejsrapport til projektnr. 65222.13-02-201512028481645941
Viborg KommuneViborg Kommune Ansøgning om overførsel af midler til 2015 til projektnr 65222.13-02-201512028481645944
Region SjællandRegion Sjælland sender status på satspulje-projekt 6530211-02-201512070981644938
Region SjællandRegion Sjælland Fremsender revideret budget til projektnr. 65402.11-02-201512070981647807
Region SjællandRegion Sjælland Udbetalingsanmodning til projektnr. 65102.17-02-201512070981647948
Region SyddanmarkRegion Syddanmark Fremsender midtvejsevaluering til projektnr. 65603.17-02-201512070981647402
Region SjællandRegion Sjælland Udbetalingsanmodning til projektnr. 65302.17-02-201512070981647750
Region SjællandRegion Sjælland Fremsender bemærkninger til midtvejsopfølgning på projektnr. 6530216-02-201512070981647021
Region SjællandRegion Sjælland Fremsender bemærkninger til midtvejsopfølgning på projektnr. 65302.17-02-201512070981647304
Region SjællandRegion Sjælland Udbetalingsanmodning til projektnr. 65602.17-02-201512070981647889
SundhedsstyrelsenIndstilling af emner til NKR17-02-201512074041647729
UdenrigsministerietRevideret udkast fra UM vedr. Start with Denmark - The heart of life sciences for research and business12-02-201512116411648037
FolketingetSUU alm. del - spm. 53117-02-2015SJ-STD-DEPSBRE1648077
Advokatfirmaet Keld ParsbergRykker på henvendelse om partsrepræsentation30-01-201513024121637555
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO inviterer til møde 17. marts - Insurance. Extended session11-02-201513028411644910
DigitaliseringsstyrelsenKommissorium_revideret_DIGST_1202201512-02-201514031661646747
DigitaliseringsstyrelsenMøde vedr. videre færd for digital genoptræning09-02-201514031661646468
 Kopi af mail til Sundhedsstyrelsen om bl.a. patientsikkerhed03-02-201514037381638893
MedComArbejdsark for indhold i G-GOP03-02-201514039951641019
MedComKort melding efter møde med Implementeringsgruppen for G-GOP: Ønske om at se på tidsplan04-02-201514039951641036
KLMulighed for at afgive kommentarer til overskrifter og hjælpetekster mv. i GOP05-02-201514039951641335
MedComVedr. næste møde i koordinationsgruppe for G-GOP07-02-201514039951647096
SundhedsstyrelsenSvar vedr. krav til leverandører om funktionalitet i G-GOP03-02-201514039951641025
SundhedsstyrelsenPfizer - Champix klagesag - SST svar13-02-201514046971648054
Grete Lundback European Brain Research FoundationNy dato, 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet16-02-201514048451647276
AnkestyrelsenMødemateriale til 3. møde i referenceforum for en national forskningsstrategi på psykiatriområdet17-02-201514048451647482
Advokatfirmaet Keld ParsbergEfterspørgsel på kopier af aktindsigtsmateriale05-02-201514051911641902
SundhedsstyrelsenMail fra Sundhedsstyrelsen vedr. forsinkelse af oplysninger i forlængelse af samråd om dementes brug af morfin.02-02-201514052851645457
SundhedsstyrelsenMail fra Sundhedsstyrelsen vedr. yderligere forsinkelse af oplysninger i forlængelse af samråd om dementes brug af morfin.03-02-201514052851645450
UdenrigsministerietIndkaldelse til 2. møde om UPR12-02-201514059781647883
Region SyddanmarkJens Elkjær kan ikke deltage som oplægsholder til årsmødet i Det Nationale Samarbejdsforum for Sundhedsforskning den 13. maj 201517-02-201514060491648070
Region Nordjyllandudbetaling vedr. projekt Implementering af de kliniske retningslinje om mundpleje til reduktion af luftvejsinfektion og postoperativt forbrug af antibiotika hos patienter, der gennemgår et thoraxkirurgisk indgreb29-01-201514061511636748
Region Sjællandjusteret budget for projektet16-01-201514061541628262
Fredensborg KommuneFredensborg Kommune Ansøgning om overførsel af midler til 2015 til projektnr. 62119.12-02-201514061651645925
 Rettelse til henvendelse fra speciallæge vedr. professor i medicinsk audiologi17-02-201514072941647522
Sundhedsstyrelsen
Sundhedsstyrelsen
SST morgenstatus09-01-201514073691622866
GigtforeningenLighedsambassadører09-01-201514073691622784
KLSundhedsydelser og arbejdsmarked08-01-201514073691622753
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus08-01-201514073691621223
PatientombuddetEt ankenævn for behandlings- og lægemiddelskader08-01-201514073691621370
Ekstra BladetSpørgsmål om kræftpakke06-01-201514073691620828
Ekstra BladetInterview om kræftpakker06-01-201514073691620824
Skive FolkebladHenvendelse om Risø-affald06-01-201514073691620006
Skive FolkebladSpørgsmål om proces for Risø-affald06-01-201514073691620177
Danmarks RadioSelvmord blandt unge06-01-201514073691620168
Skive FolkebladHenvendelse om proces for Risø-affald05-01-201514073691618613
Ekstra BladetKræftpakke05-01-201514073691618993
Berlingske NyhedsbureauProduktivitetsopgørelse15-01-201514073711627302
KLSundhedsydelser og arbejdsmarked12-01-201514073711624211
AltingetSundhedsstyrelsen og regionernes fremtid12-01-201514073711624213
Danmarks RadioInterview om psykiatrien13-01-201514073711625017
SundhedsstyrelsenForvaltningsretlig gennemgang14-01-201514073711625964
Regionshospitalet SilkeborgMinisterbesøg i Silkeborg14-01-201514073711625962
AltingetSpecialeplanlægning14-01-201514073711625970
Danmarks RadioKammeradvokatens gennemgang af SSTs tilsyn14-01-201514073711625384
Ekstra BladetMonitorering af kræftpakker15-01-201514073711627290
Ekstra BladetMonitorering af kræftpakker15-01-201514073711626421
Ekstra BladetMonitorering af kræftpakker16-01-201514073711628207
Ritzaus BureauProduktivitet på sygehusene14-01-201514073711628315
Fyens Stiftstidende BanegårdspladsenOffentlighedsbekendtgørelse20-01-201514073721629992
Sønderborg KommuneFinansiering af stofindtagelsesrum21-01-201514073721631358
Ekstra BladetMonitorering af kræftpakker21-01-201514073721631361
Ugeskrift for LægerPatientsikkerhed22-01-201514073721633090
Ekstra BladetKantinedrift i Sundhedsministeriet19-01-201514073721630217
AltingetSundhedshuse20-01-201514073721630403
Danmarks RadioSterilisationer i Region Hovedstaden23-01-201514073721633093
Skive FolkebladMøde om slutdepot03-02-201514073731639318
Skive FolkebladMøde om slutdepot03-02-201514073731639374
BTNarkolepsi06-02-201514073731642504
Landbrug & FødevarerUnderernæring04-02-201514073731642507
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus26-01-201514073741633808
TV2 ØstjyllandApotekerlov24-01-201514073741633321
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus]27-01-201514073741634993
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus27-01-201514073741634240
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus27-01-201514073741634998
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus26-01-201514073741634207
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus29-01-201514073741636698
Berlingske NyhedsbureauVentetider på operationer29-01-201514073741636702
Danmarks RadioHøringssvar om miljøvurdering29-01-201514073741636414
Statens Serum InstitutSociale medier28-01-201514073741635986
Fyens Stiftstidende BanegårdspladsenLægeforeningens høringssvar23-01-201514073741635993
CEPOSUdvalg under Sundhedsministeriet23-01-201514073741636007
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagssstatus28-01-201514073741636034
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus29-01-201514073741636049
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus30-01-201514073741636838
Danmarks RadioKræftudredning30-01-201514073741637324
Ugeskrift for LægerPsykiatrilovforslag30-01-201514073741637325
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus30-01-201514073741637429
Landbrug & FødevarerUnderernæring09-02-201514073781643316
Ugeskrift for LægerLovforslag om mindre tvang og bedre rettigheder i psykiatrien06-02-201514073781642071
Berlingske NyhedsbureauSlutdepot05-02-201514073781641182
 Demonstration foran Sundhedsstyrelsen03-02-201514073781638682
Ugeskrift for LægerElektroniske patientjournaler17-02-201514073791647690
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus17-02-201514073791647542
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus16-02-201514073791647474
 Brug af alternativ behandling i sundhedsvæsnet13-02-201514073791645719
DSU´erenResultater på sundhedsområdet02-02-201514073791640545
Dagbladet PolitikenBehandlingstider17-02-201514073791647888
TandlægeforeningenInvitation og program til Tandlægeforeningens Årskursus 201517-02-201515000111647964
 Oplæg i netværket "Djøffere i Sundhedsvæsenet" den 9. april 201525-01-201515000111634497
Middelfart KommuneMiddelfart kommune efterspørger status12-02-201515000891647240
DiabetesforeningenInvitation til møde29-01-201515002091636985
Rådet for socialt udsatteSvar på henvendelse om følgegruppe om stofindtagelsesrum04-02-201515003081647789
JustitsministerietSvar på henvendelse om følgegruppe om stofindtagelsesrum07-02-201515003081647762
Rådet for socialt udsatteSupplerende svar på henvendelse om følgegruppe om stofindtagelsesrum05-02-201515003081647797
 Borgerhenv. - arbejde - søn psykisk syg13-01-201515003391624187
 Borgerhenvendelse vedr. eksperimenter i psykiatrien12-02-201515005141645356
Human Rights WatchHenvendelse om ketamin13-02-201515006031646167
 Kopi af svar til borgeren16-02-201515006221647292
FolketingetSUU alm. del - spm. 43128-01-201515006561635713
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)Svar på invitation til deltagelse i følgegruppe vedr. forskningsprojekt om honorering i almen praksis17-02-201515006841647913
Praktiserende Lægers Organisation - PLOInvitation til deltagelse i følgegruppe vedr. forskningsprojekt om honorering i almen praksis17-02-201515006841647951
Det Kongelige Helse- og OmsorgsdepartementEvaluering af det norske system om utilsigtede hændelser13-02-201515007041647412
Region HovedstadenAflevering af arkiveringsversion af Landsdækkende undersøgelse af kræftpatienters oplevelser16-02-201515007061647546
Statens Serum InstitutKoncern If Forum - konsolideringsprojekt til Koncern Ledelses Forum - Februar 201513-02-201515007371646265
Statens Serum InstitutKoncern It Forum - Referat - Februar 201513-02-201515007371646202
Statens Serum InstitutKoncern It Forum - Konsolideringsprojekter til Koncern Ledelses Forum - Februar 201513-02-201515007371646237
Statens Serum InstitutKoncern It Forum - konsolideringsprojekt til Koncern Ledelses Forum - Februar 201513-02-201515007371646276
Statens Serum InstitutKoncern It Forum - UDKAST til Miniudbud af Sourcingstrategi11-02-201515007371646220
FolketingetLIU alm. del - Spm. 4728-01-201515008101635550
FolketingetS 66513-02-201515008171645701
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43429-01-201515008211636965
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50810-02-201515009001643583
Region MidtjyllandAnmodning om bidrag / bemærkninger til folketingsspørgsmål17-02-201515009031647562
SundhedsstyrelsenKlage over tilladelse til salg af medicin - SST svar17-02-201515009181648061
Viborg KommuneViborg Kommune Spørgsmål om fremsendelse af evaluering og regnskab til genoptræningspuljen.17-02-201515009911647316
SundhedsstyrelsenInvitation letter to TB Conference on 30-31 March in Riga16-02-201515009991647290
Eigtved PakhusForespørgsel vedr. bestilling af heldagspakke17-02-201515010101647761
Eigtved PakhusForespørgsel vedr. bestilling af heldagspakke17-02-201515010101647555
 Skoleelever - projekt omkring madspild.16-02-201515010111646616
SundhedsstyrelsenDRs klage over Sundhedsstyrelsens afgørelse om aktindsigt i tilsynssag11-02-201515010121644855
 Borgerhenvendelse om patientklagesystemet og patienterstatningssystemet14-02-201515010131646217
 Borgerhenvendelse vedr. indlæggelse i Sverige10-02-201515010141643958
Københavns Universitet Institut for Statskundskab
Aalborg Universitet Institut for Planlægning
Survey: Relationen mellem politikere og offentlige ledere - tillid og ledelsesrum02-02-201515010181647185
 Henvendelse vedr. værktøjskasse på sum.dk17-02-201515010271647554
 Orientering fra læge om korrespondance med SST om behandling af formodede HPV-vaccineskader07-02-201515010291642788
 Kopi af opfølgende brev fra Sundhedsstyrelsen til læge vedr. dennes behandling af formodede HPV-vaccineskader14-02-201515010291646234
 Henvendelse vedr. nationale mål - nedbringelse af ensomhed17-02-201515010301647674
 Henvendelse fra forælder vedr. mangelende behandling af datters formodede HPV-vaccineskader15-02-201515010331646319
 Borgerhenvendelse - Spild af ressourcer omkring sygesikringen12-02-201515010391645514
Region MidtjyllandHenvendelse fra Region Midtjylland om fælles regionalt/kommunalt indkøb16-02-201515010401648031
Styrelsen for Forskning og InnovationHvordan bruges forskning i politikudvikling?06-02-201515010411642850
 Borgerhenvendelse - klage over patientklagesystemet og patienterstatningssystemet16-02-201515010481647254
FolketingetSUU alm. del - spm. 53217-02-201515010591648082
 Borgerhenvendelse - jordemødres pligt til indberetning af bivirkninger17-02-201515010621647768
 Borgerhenvendelse vedr. forestående fødsel11-02-201515010641644868
 Skoleprojekt om fedmeproblemer i Danmark og Kina17-02-201515010661647650