Fra: 23-02-2015 til: 23-02-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdTilskud til psykologbehandling - efter social lovgivning23-02-201509025861651300
WHO´s Regionalkontor for EuropaInvitation til møde for National Counterpart23-02-201510025051651206
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkSvar fra sundhed.dk vedr. register om klinisk forskning fra EU på sundhed.dk (bliv forsøgsperson)19-02-201510095311649619
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-24/15, Plöckl23-02-201511030361651328
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-25/15, Balogh23-02-201511030361651331
Statsministeriet
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-15/15, New Valmar23-02-201511030361651334
Region MidtjyllandUdbetaling vedr. Akuthus Lemvig17-02-201511031151651421
Statens Serum InstitutEPI-NYT vedr. HAIBA23-02-201511100681651460
Udenrigsministeriet
Danmarks repræsentation ved Europarådet
Mødeindkaldelse til ”7th meeting of the Consumer Health Protection Committee" (CD-P-SC)13-02-201511106421645911
Kræftens BekæmpelseUdbetaling af tilskud23-02-201512091181651476
Center for ludomaniRedegørelse for overskud fra 2013 i budget for 201509-02-201512100231651545
Center for ludomaniRedegørelse for overskud fra 201323-02-201512100231651553
Radicalisation Awareness NetworkRegarding the RAN Collection23-02-201512100991651491
Kræftens BekæmpelseHøringssvar - Kræftens Bekæmpelse23-02-201512115041651093
Departement for sundhed (Peqqissutsimut Naalakkersuisut) Afdeling for Jura og ServiceHøringssvar - Grønland20-02-201512115041651078
Frederiksberg HospitalKlage over afgørelse fra Sundhedstyrelsen03-02-2015SJ-STD-DEPFRE1639981
 Klage over afgørelse i forbindelse med videregivelse af oplysninger fra patientjournaler til forskningsprojekt03-02-2015SJ-STD-DEPFRE1639287
RigsrevisionenOrientering om afgivelse af beretning om forskningsmidler23-02-201514006951651166
 Ønsker møde med ministeren vedr. behandling af spiseforstyrrelse20-02-201514016881651017
KLSvar på DUT-høring vedr. L 12711-02-201514026071649939
Danish Science FactoryForsendelse af budget mm.20-02-201514031381651617
DigitaliseringsstyrelsenAflysning af møde vedr. revideret kommissorium for digitalt understøttet genoptræning23-02-201514031661651734
Game DanmarkAnmodning om udbetaling til partnerkabsprojekt18-02-201514032031651452
Læger Uden Grænser - Medecins Sans FrontieresHenvendelse vedr. ministerielt møde om tuberkulose i Riga23-02-201514058111651612
SundhedsstyrelsenErindring om udkast til satspuljeopslag23-02-201514063391651677
RigsrevisionenBrev fra RR om løbende årsrevision 2014, SUM's DEP. (j.nr. 2014-6001-28)17-02-201514064501651864
SundhedsstyrelsenSvar fra SST vedr. Presafe Denmark redesignation23-02-2015SJ-STD-DEPJJO1651043
FolketingetB 22 - spm. 202-02-201514067381638667
MF Jane Heitmann
MF Özlem Cekic SF
MF Flemming Møller Mortensen
MF Karen Johanne Klint
MF Marlene Borst Hansen
MF Liv Holm Andersen
MF Simon Emil Ammitzbøll
MF Daniel Rugholm
MF Sophie Løhde
MF Liselott Blixt
MF Liselott Blixt
MF Thyra Frank
Orientering af Satspuljeordførerne om shared care i psykiatrien (satspuljeaftalen 2012-2015)20-02-201514070331649943
SundhedsstyrelsenSST har også modtaget spørgsmål vedr. genoptræningsplaner for patienter udskrevet fra psykiatriske afdelinger20-02-201514071631651086
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus20-02-201514073791651118
 Borgerhenvendelse - projektuge om Danmark i krig23-02-201515000101651352
WHO´s Regionalkontor for EuropaInvitation til EACHR i København18-02-201515002631648720
Københavns UniversitetSvar på invitation til EACHR i København18-02-201515002631648777
WHO´s Regionalkontor for EuropaValidering af data til brug for WHO Europe 2014 Data Collection for HFA-DB18-02-201515002631649695
World Health Organization (WHO)Nominering af kontaktperson for Health Technology Assessment (HTA)05-02-201515002631647244
Statens Serum InstitutSvar vedr. validering af data til brug for WHO Europe 2014 Data Collection for HFA-DB23-02-201515002631651647
WHO´s Regionalkontor for EuropaEuropean Immunization Week 2015 - 20-25 April 201530-01-201515002631643298
WHO´s Regionalkontor for EuropaInvitation to National Technical Focal Points for Communications04-02-201515002631640792
World Health Organization (WHO)Membership of the Independent Expert Oversight Advisoy Committee30-01-201515002631642575
 Borgerhenvendelse om sundhedslovens § 42a, stk. 630-01-2015SJ-STD-DEPSPO1637565
Økonomi- og IndenrigsministerietRegnskabstal23-02-201515004721651346
 Genhenvendelse efter svar på borgerhenvendelse om fysioterapi12-02-201515005831645349
FolketingetS 66102-02-201515007601638382
FolketingetS 66002-02-201515007601638376
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44403-02-201515008071639822
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44003-02-201515008071639813
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44603-02-201515008071639827
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44103-02-201515008071639815
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44203-02-201515008071639817
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45504-02-201515008071640719
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45604-02-201515008071640721
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45704-02-201515008071640723
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45804-02-201515008071640725
FolketingetSUU alm. del - Spm. 45904-02-201515008071640727
FolketingetSUU alm. del - Spm. 46004-02-201515008071640729
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48904-02-201515008071640989
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48704-02-201515008071640976
FolketingetSUU alm. del - Spm. 49004-02-201515008071640991
FolketingetSUU alm. del - Spm. 49104-02-201515008071640993
FolketingetSUU alm. del - Spm. 49206-02-201515008071642225
FolketingetSUU alm. del - spm. 52916-02-201515008071647064
FolketingetSUU alm. del - spm. 53016-02-201515008071647071
FolketingetSUU alm. del - spm. 52616-02-201515008071647052
FolketingetSUU alm. del - spm. 52716-02-201515008071647055
FolketingetSUU alm. del - spm. 52216-02-201515008071647035
FolketingetSUU alm. del - spm. 52516-02-201515008071647049
FolketingetSUU alm. del - spm. 52116-02-201515008071647028
FolketingetSUU alm. del - spm. 52316-02-201515008071647038
FolketingetSUU alm. del - spm. 52416-02-201515008071647041
FolketingetSUU alm. del - spm. 52816-02-201515008071647060
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44303-02-201515008071639820
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44703-02-201515008071639829
FolketingetSUU alm. del - Spm. 44503-02-201515008071639824
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48804-02-201515008071640986
 Borgerhenvendelse om informeret samtykke04-02-201515008341640322
FolketingetSUU alm. del - spm. 46704-02-201515008381640840
FolketingetSUU alm. del - Spm. 47804-02-201515008381641051
FolketingetSUU alm. del - Spm. 47004-02-201515008381641009
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48404-02-201515008381641072
FolketingetSUU alm. del - Spm. 48004-02-201515008381641064
FolketingetSUU alm. del - spm. 46904-02-201515008381640868
FolketingetSUU alm. del - spm. 46504-02-201515008381640888
FolketingetSUU alm. del - Spm. 47904-02-201515008381641062
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43903-02-201515008721639811
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43703-02-201515008721639806
FolketingetSUU alm. del - Spm. 43803-02-201515008721639808
 Svar fra borger vedr. behandling i udlandet10-02-201515008751643320
 Henvendelse fra borger vedr. time- og dagpenge i forbindelse med behandling i udlandet03-02-201515008751639315
PatientombuddetPatientombuddets oplysninger om sagsbehandlingstid vedr. rettighedsafgørelser i 201403-02-201515008751639317
Region MidtjyllandBesøg i Midtjylland vedr. kvalitetsfondsprojekterne11-02-201515009161646981
Region MidtjyllandFastlæggelse af datoer for SUM's besøg til Midtjyllands kvalitetsfondsprojekter23-02-201515009161651122
ScandicTilbud Scandic Copenhagen d. 23/09 - uge 3923-02-201515010101651383
Erhvervs- og VækstministerietSurvey om relationen mellem politikere og offentlige ledere - tillid og ledelsesrum09-02-201515010181651685
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus23-02-201515010211651339
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus23-02-201515010211651773
 Uddybning af borgerhenvendelse af 17. februar 2015 vedr. jordemødres indberetningspligt23-02-201515010621651032
Lægeforeningen
Sundhedsstyrelsen
Danske Regioner
Statens Serum Institut
Danmarks Apotekerforening
Bemærkning fra Lægeforeningen: Udkast til referat af møde den 19. februar 2015 vedr. Europæisk Antibiotikadag 201523-02-201515010631651340
 Borgerhenvendelse - kræftpatienters dårlige prognose i Danmark02-02-201515011041638470
FolketingetSUU alm. del - spm. 53518-02-201515011191648962
FolketingetSUU alm. del - spm. 53418-02-201515011361648966
FolketingetSUU alm. del - Spm. 53820-02-201515011391650343
 Borgerhenvendelse vedr. autorisation20-02-201515011411650642
 Borgerhenvendelse - genoptræning efter sygdom18-02-201515011421649094
Tarm SpecialoptikHenv. vedr. gebyr på registrering hos Sundhedsstyrelsen15-02-201515011441650756
Din Kiosk I/SKlage over gebyr for § 39 tilladelse20-02-201515011481650495
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdBorgerhenvendelse vedr. cøliaki og bortfald af økonomi17-02-201515011491647778
FolketingetSUU alm. del - Spm. 52013-02-201515011541645876
 Folkeret - psykiatrisk tvang22-02-201515011551651039
PatientombuddetUdgiftsopfølgning 4. Patientombuddet. Bidrag 1.18-02-201515011571651590
PatientombuddetUdgiftsopfølgning 4. Patientombuddet. Drift.19-02-201515011571651584
FolketingetSUU alm. del - spm. 53117-02-201515011591648077
GadejuristenAktindsigtsanmodning vedr. buprenorphin22-02-201515011631651766