Fra: 09-06-2015 til: 09-06-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 29. maj 2015 på Ortopædkirurgisk Afd. E, Aarhus Universitetshospital.09-06-201509000161726415
SundhedsstyrelsenDagsorden til mødet i det Nationale Råd for Lægers Videreuddannelse den 17. juni09-06-201509000831726893
Sydvestdansk KræftcenterSLB/Vejle Sygehus - elektronisk strålehenvisning08-06-201509015841725738
Region NordjyllandVedr. indberetning til kontaktpersonordningen - Region Nordjylland03-06-201509016931726388
ÆldreForumÆldreForums årsberetning for 201411-05-201509037881708873
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDom fra Menneskerettighedsdomstolen vedr. afslutning af livforlængende behandling - Lambert and Others v. France08-06-201509080911725919
 Borgerhenvendelse - seneste opdatering i sagen om sygehusbyggerier20-02-201510048251651028
European Patients´ForumHenvendelse: European Patients' Forum 3 priorities for the Regulation on Medical Devices09-06-201510080011727055
SocialdepartementetForespørgsmål fra de svenske myndigheder vedr. evalueringen af patientklagesystemet26-02-201510108831654193
Skive KommuneSkive Kommune sender endelig redegørelse og anlægsregnskab vedrørende sundhedshuset i Vestsalling08-06-201511031131726528
Region SyddanmarkRegion Syddanmark svarer vedr. tilbagebetaling af midler09-06-201511038151727060
Sjældne DiagnoserFlytning af formidlingsseminar - fornyet invitation fra Sjældne Diagnoser09-06-201511056801726660
SundhedsstyrelsenDagsorden til møde i det rådgivende udvalg den 22. juni 201504-06-201512120871726347
 EU-midler til at iværksætte tandsundhedstiltag05-01-2015SJ-STD-DEPPWN1618813
Statsforvaltningen
Lægeforeningen
Orientering om behov for nye medlemmer i Det Psykiatriske Patientklagenævn13-05-201513044611726630
SundhedsstyrelsenStatus for evalueringen af psykologordningen_standby pga. valg09-06-201513051531726644
LægeforeningenKorrespondance vedr. henvendelse om vagtlægers videregivelse af helbredsoplysninger til praktiserende læge28-05-2015SJ-STD-DEPFRE1718970
International Peace InstituteInvitation to the seminar: Preparing for Pandemics: Lessons Learned for More Effective Repsonses d. 12. september 201509-06-201514016881726799
Region Hovedstadenbudget04-06-201514031811726931
Kræftens BekæmpelseKræftens Bekæmpelses årsregnskab 201409-06-201514039171726855
Danske RegionerStatus for organisatorisk implementering af G-GOP i regionerne09-06-201514039951726559
Frederiksberg KommuneFrederiksberg Kommune Fremsender delvis slutrapport samt budget til projektnr. 62102.09-06-201514042311726593
 JFB fremsender yderligere spørgsmål08-06-201514043351726713
Danske RegionerOpdateret rapportudkast fra EY vedr. byggestyring i kvalitetsfondsprojekterne09-06-201514047931726384
Danske RegionerIndstilling til PROCRIN styregruppe om konsulentbistand09-06-201514057681726987
Folketingets OmbudsmandFolketingets ombudsmand fremsender kopi til orientering til Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse med bilag vedr. RADS11-05-201514057761708403
Folketingets OmbudsmandOmbudsmanden fremsender kopi af brev vedr. RADS01-06-201514057761720078
RealdaniaDagsorden og bilag til Collective Impact Rummelighed for alle seminar den 17. juni kl. 10-16.30 i Diakonissestiftelsen08-06-201514067461726873
FAKS - Foreningen af Kroniske SmertepatienterFAKS accepterer af tilskudsbetingelser for Smertelinjen23-04-201514067671700872
BenzorådgivningenBenzoRådgivningen accepterer af tilskudsbetingelser23-04-201514067671698466
Sundhedsministeriet på FærøerneFærøsk sundhedsministerium orienter om tilladelse fra den Videnskabsetiske Komité vedr. FarGen projektet08-06-201514071021726478
 Bemærkninger til Sundhedsstyrelsen afslag på registrering til kosmetisk behandling09-06-201514071381726665
 Borgerhenvendelse om Københavns jobcenter.06-06-201515000051725343
BeskæftigelsesministerietBekræftelse på overtagelse af borgerbrev om jobcenter København08-06-201515000051726353
Randers SundhedscenterInvitation til erhvervsskole event i Randers, der starter 1. august31-03-201515000111680842
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)Høringssvar - dsam04-06-201515000341725186
Erhvervs- og VækstministerietHøringssvar - Erhvervs- og Vækstministeriet02-06-201515000341723020
Kommunernes LandsforeningStatus fra KL23-04-201515000341698156
Danske RegionerTilbagemelding fra Danske Regioner24-04-201515000341698576
Næstved KommuneHenvendelse fra Næstved Kommune08-04-201515000341684098
Danske RegionerBidrag til forhandlinger fra Danske Regioner17-04-201515000341693888
Danske RegionerTilbagemelding fra Danske Regioner bliver forsinket10-04-201515000341686664
Kommunernes LandsforeningForsinket tilbagemelding fra KL10-04-201515000341687285
Danske Regioner
Kommunernes Landsforening
Indsendelse af materiale er forsinket20-03-201515000341675322
Danske RegionerYderligere bidrag fra Danske Regioner27-03-201515000341678980
Ministry of Health of the republic of LatviaHenvendelse fra lettisk sundhedsministerium vedr eHealth Conference, Riga 11-13 May23-04-201515002741698698
Danske RegionerNyt bidrag fra Danske Regioner20-02-201515004791650739
Danske RegionerSvar fra Danske Regioner på supplerende spørgsmål02-03-201515005881656473
Danske RegionerYderligere bidrag fra Danske Regioner24-02-201515005881652924
Region HovedstadenBemærkninger fra Region Hovedstaden27-02-201515005881655118
Danske RegionerBemærkninger fra Danske Regioner27-02-201515005881656359
Region MidtjyllandHenvendelse fra Region Midtjylland vedr MidtEPJ09-02-201515007571642839
DatatilsynetBrev fra Datatilsynet vedr. Region Midtjyllands fælles elektroniske patientjournal30-01-201515007571637307
DatatilsynetDatatilsynets kvittering for brev vedr. MidtEPJ16-04-201515007571692602
Danske RegionerBrev fra Danske Regioner vedr sikkerhedsmodellerne i regionernes EPJ-systemer06-03-201515007571661963
Region MidtjyllandBrev fra Region Midtjylland vedr. MidtEPJ06-03-201515007571661975
Region HovedstadenNyt produktionskøkken - beder om at afslag genovervejes29-01-201515008001636731
Danske RegionerBidrag fra Danske Regioner27-02-201515009001656622
Region HovedstadenBidrag fra Region Hovedstaden til spg. 50323-02-201515009001651643
Region HovedstadenBemærkninger fra Region Hovedstaden vedr. spg. 50327-02-201515009001655127
SundhedsstyrelsenKlage over afgørelse om aktindsigt24-02-201515010121652532
SundhedsstyrelsenYderligere dokumenter fra Sundhedsstyrelsen13-03-201515010121667064
LægeforeningenSpørgsmål til "Kvartalsstatus for kvalitetsfondstøttede sygehusbyggerier - SUU alm. del - bilag 220"18-02-201515010791648479
Viborg KommunePsykiater-sagen20-03-201515012771674914
Ringkøbing-Skjern KommuneSvar fra Ringkøbing-Skjern Kommune vedr. patienter28-04-201515012771700875
Region Hovedstadens PsykiatriNyt budgetskema vedr. satspuljeprojektet 6530109-06-201515012801727034
Danske RegionerHenvendelse fra Danske Regioner om tandlæger02-03-201515013991657001
World Health Organization (WHO)WHO - international nonproprietary names18-05-201515014041715510
World Health Organization (WHO)WHO - Pharmeceutical Substances18-05-201515014041722994
 Borger - Fremsender kronik, der har været publiceret i Ingeniøren28-01-201515014861635891
SundhedsstyrelsenYderligere materiale fra Sundhedsstyrelsen20-03-201515018261673368
FolketingetSUU alm. del - spm. 72216-03-201515018271669259
Region NordjyllandTilbud på at granske 1.900 patientjournaler fra hjerneskadet psykiater17-03-201515018301672254
Region MidtjyllandBudget for etape 2 på DNV09-06-201515019981726395
Herning Kommuneaccept og budget08-06-201515022151726305
Skataccept05-06-201515022401726993
Diabetesforeningenaccept, rev. materiale og budget05-06-201515022421727016
Det Danske FilminstitutKorrektion til mail af 7. april 2015 vedr. ikke-ioniserende stråling08-04-201515022691684108
Amager og Hvidovre HospitalHvidovre Hospital sender revisionsundersøgelse af Videnscenter til forebyggelse af rusmiddelskader hos børn05-06-201515025971725268
Region Sjælland
KKR Sjælland
Brev til FT medlemmer vedr. Kriegers Flak20-04-201515026371695001
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus09-06-201515027621726898
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus08-06-201515027621726900
Danmarks RadioSygehusmedicin08-06-201515027631726374
Danmarks RadioSygehusmedicin05-06-201515027631726373
 Borgerhenvendelse vedr. borrelia02-06-201515029271726451
Region SyddanmarkEnergilån OUH09-06-201515030011726821
Region MidtjyllandGrænsefladenotat Kvalitetsfondsprojektet RH Viborg20-04-201515030071695003
 Borgerhenvendelse om undersøgelse af sygdomsrisici ved store havvindmøller.06-05-201515030131706139
Struer KommuneEpikrise i kommunalt regi22-05-201515030311715582
Patientforeningen DanmarkBorgerbrev med spørgsmål om forskningsmidler og evt. rapporter om resultaterne03-06-201515032261724059
 Borgerhenvendelse vedr FMK13-05-201515032291711689
Sygehus Sønderjylland - AabenråHenvendelse fra forsker vedr. strateficering af patienter efter forventet behandlingsrespons24-04-201515033341699348
InfopharmHenvendelse fra de tjekkiske myndigheder vedr. grossistpriser21-05-201515033441717497
 Borgehenvendelse vedr. bl.a. tilskud til medicin, købt i Sverige29-05-201515034391719571
Region MidtjyllandHenvendelse fra Region Midtjylland om betaling af udgifter04-06-201515035231726310
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)Udenrigsministeriet - Consultation pursuant to Regulation (EC) No 1049/2001 regarding public access to European Parliament, Council and Commission documents08-06-201515035341726587
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)Udenrigsministeriet - Consultation pursuant to Regulation (EC) No 1049/2001 regarding public access to European Parliament, Council and Commission documents08-06-201515035341726577
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)Svar til udenrigsminsiteriet - Consultation pursuant to Regulation (EC) No 1049/2001 regarding public access to European Parliament, Council and Commission documents08-06-201515035341726641
 Region Midt i krisen - sparekatalog04-05-201515035381703888
SundhedsstyrelsenSST bemærkninger til IKAS standard for den kommunale sundhedspleje03-06-201515035391725638
SundhedsstyrelsenHenvendelse om ansøgning om dispensation fra arealkrav ved dyrkning af hamp28-05-201515035401719576
DatatilsynetNy procedure for anmeldelse af behandlning af personoplysninger udelukkende i videnskabeligt eller statistisk øjemed03-06-201515035411723606
 Klage over Sundhedsstyrelsens afgørelse04-06-201515035421725120
 Borgerhenvendelse vedr. fertilitetsbehandling07-06-201515035451725571