Fra: 26-05-2015 til: 26-05-2015
Udgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
FarmakonomforeningenAnmodning om yderligere oplysninger22-05-201509038251715678
 Afgørelser sendt til journalist11-05-201513041171708726
SundhedsstyrelsenAnmodning om materiale til behandling af klage over aktindsigt09-04-201513041171685478
SundhedsstyrelsenBestilling til SST06-02-201513041171642629
Sydsjællands og Lolland-Falsters PolitiOversendelse af anmodning om aktindsigt26-05-201513041171717112
Lægemiddelskadeankenævnet
Patientombuddet
Oversendelse til POBs videre afgørelse om aktindsigt26-05-201513041171717025
 Afgørelser til journalist26-05-201513041171716945
SundhedsstyrelsenAfgørelser afsendt til SST26-05-201513041171716968
 Svar på borgerhenvendelse vedr. demonstration arrangeret af stofskiftepatienter26-05-201513054901716799
Kræftens BekæmpelseUdskydelse af frist for status på partnerskab26-05-201514028331717380
Praktiserende Lægers Organisation - PLOMateriale til møde vedr. regeringens sundhedsstrategi26-05-201514055171716793
Aarhus Universitet
Aarhus Universitetshospital
Danmarks Statistik
Dansk Almenmedicinsk KvalitetsEnhed DAK-E
Dansk Industri
Dansk Sygeplejeråd
Danske Regioner
Hjerteforeningen
Kommunernes Landsforening
Kræftens Bekæmpelse
Lægeforeningen
Lægemiddelindustriforeningen - LIF
Lægevidenskabelige selskaber
Region Midtjylland
Rigshospitalet
Styrelsen for Forskning og Innovation
XX--DNVK
Til orientring i STARS*: Høring over udkast til bekendtgørelse om godkendelse af landsdækkende og regionale kliniske kvalitetsdatabaser26-05-201514062571717271
DatatilsynetTil Datatilsynet vedr. cirkulære om offentliggørelse af afgørelser m.v. i tilsynssager på sundhedsområdet26-05-201514064131716862
SundhedsstyrelsenTilbagemelding til Sundhedsstyrelsen22-05-201515000891715740
 Svar vedr. læge på privat behandlingssted.26-05-201515006101716904
Statens Institut for FolkesundhedSpm. vedr. udfyldelse af elektronisk spørgeskema (SIF)26-05-201515010351717216
Danske Regioner
Finansministeriet
Sundhedsministeriet
Mail til Danske Regioner om Sundhedsdataprogrammet, reviderede projektbeskrivelser26-05-201515010611717315
LægeforeningenSvar til Lægeforeningen m.fl. vedr. uregistrerede migranter18-03-201515013941670907
Databasernes Fællessekretariat Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram (RKKP)
Danske Regioner
Sundhedsministeriet
Mail til Danske Regioner med bemærkninger til rapportudkast vedr. kliniske kvalitetsdatabaser_ 25051525-05-201515018341717438
Databasernes Fællessekretariat Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram (RKKP)
Danske Regioner
Sundhedsministeriet
Rapportudkast vedr. kliniske kvalitetsdatabaser_SUM bemærkninger 26051526-05-201515018341717414
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)Møde i arbejdsgruppen om sundhedstjek den 2. juni 2015 m.m.26-05-201515018461717432
Region SyddanmarkRevidering af finansieringsprofil, Aabenraa26-05-201515019301717133
DenmatSvar på henvendelse vedr. language requirements regarding directions and labelling of medical devices26-05-201515020261716817
DenmatKvittering for henvendelse30-03-201515020261679751
Danske RegionerPL-potentiale pr. projekt26-05-201515022511717259
 Reply from The Ministry of Health, Denmark22-05-201515023301715849
Danske RegionerAktindsigt i materialesamling vedr. tidligere projekt om nyt honorarsystem for almen praksis26-05-201515026171717350
Aleris PrivathospitalSvar på henvendelse fra Aleris-Hamlet Hospitaler26-05-201515026471716620
Danmarks RadioPriser på sygehusmedicin21-05-201515027601717320
Berlingske NyhedsbureauRedegørelse om psykiater21-05-201515027601717321
Danmarks RadioAllergivaccine19-05-201515027601717322
PolitikenBørnetolke på sygehusene22-05-201515027601717297
 Retspsykiatriske patienter22-05-201515027601717296
Sjællands NyhederSikringens sukkerpolitik21-05-201515027601717310
TV2 NyhederneSundhedsydelser til uregistrerede migranter25-05-201515027611717293
Berlingske NyhedsbureauBørnetolke25-05-201515027611717294
PolitikenStofindtagelsesrum26-05-201515027611717286
Danmarks RadioSundhedsydelser til uregistrerede migranter25-05-201515027611717287
 Svar vedr. praksis for indstilling til ordner/Ridderkors26-05-201515028011717212
 Svar på borgerhenvendelse vedr. borrelia26-05-201515029271716929
 Svar på borgerhenvendelse vedr. hul i sundhedsvæsenet21-05-201515031351714977
Sfinx Film/TV ApSSvar ansøgning vedr. fortsat adgang til information om sundhedsvæsnet for fremmedsproget26-05-201515031611716900
Folketingets Sundhedsudvalg
MF Özlem Cekic SF
SUU alm. del - foreløbigt svar på spm. 88226-05-201515031821716517
Region NordjyllandAnmodning om bidrag til besvarelse af SUU alm. del - spørgsmål 882 - redegørelse for læge-sagen på Sygehus Thy-Mors22-05-201515031821716572
NSI - National Sundheds-itStatus på FMK26-05-201515031971716727
 Svar på borgerhenvendelse vedr. at blive forsøgsperson26-05-201515032041717202
SundhedsstyrelsenVedr. bidrag til besvarelse af borgerhenvendelse om juridisk kønsskifte26-05-201515032051716827
 Svar på henvendelse vedr. manglende tid til patienterne26-05-201515032151717210