Fra: 02-11-2015 til: 02-11-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
ArbejdsmiljørådetReferat fra møde i Arbejdsmiljørådet den 22. oktober 201529-10-201509016161808930
 Vedr. Blokering af organdonorer i Donorregisteret ophæves02-11-201510007221808968
Region HovedstadenRegion Hovedstaden Angående regnskab og slutrapport til projektnr. 20568.02-11-201510008781809487
Brønderslev KommuneSvar på anmodning om status for sundhedshuset i Brønderslev02-11-201511019851809433
Norddjurs KommuneSvar på anmodning om status for sundhedshuset i Grenaa02-11-201511031371808836
Holstebro KommuneSvar på anmodning om status for sundheds- og akuthuset i Holstebro02-11-201511136161809680
Allianceplus A/SAftale om fortsat rengøring i Holbergsgade 6 til udgangen af juni 201602-11-201512008781808838
ArbejdsmiljørådetOrientering om offentliggørelse af de nominerede til Arbejdsmiljøprisen 201530-10-201512010721808891
ArbejdsmiljørådetHøring vedr. bek. drift af anlæg, tilsluttet infrastruktur og rørledninger ifm. offshore olie- gasaktiviteter mv. - Frist 17/11-15, kl. 1202-11-201512010721808846
ArbejdsmiljørådetNavne til møde om udkast af At-vejl. om voldsrisiko ifm. arbejdets udførelse29-10-201512010721808926
SocialstyrelsenAfsluttende notat for PSP-arbejdsgruppen02-11-201513025491809454
Styrelsen for PatientsikkerhedBrev fra borger til Styrelsen for Patientsikkerhed om aktindsigt01-11-201514002091809325
Region Sjællandregnskabsstatus02-11-201514031241809387
Styrelsen for PatientsikkerhedUdtalelse fra Styrelsen for Patientsikkerhed til klagesag02-11-201514056651809565
Region Hovedstadenudbetalingsanmodning02-11-201514061451809395
UdenrigsministerietEUU: Sundheds- og Ældreministeriets notat om regler for sikkerhedselementerne på human-medicinske lægemidlers emballage30-10-2015SJ-STD-DEPJJO1809220
FolketingetMOF - ubesvarede spm. pr. 30. okt. 201530-10-201515000141809204
Cryos International - Denmark ApsMLS videresender nyt svar/henvendelse fra Cryos af 25.10.201525-10-201515009021809339
Statens Serum InstitutSSI vedr. sundhed.dk's deltagelse i kampagne31-10-201515010631808977
Statens Serum InstitutSSI: Opdaterede antibiotikamaterialer til arbejdsgruppens kommentarer02-11-201515010631809269
Region SyddanmarkRegion Syddanmark Anmodning om udbetaling til 4 projekter.02-11-201515012831809479
Styrelsen for PatientsikkerhedUdtalelse fra Styrelsen for Patientsikkerhed til klagesag 1/202-11-201515019471809549
Styrelsen for PatientsikkerhedSagsakter fra Styrelsen for Patientsikkerhed til klagesag02-11-201515019471809554
Københavns KommuneHenvendelse om satspuljeaftale og naloxon26-10-201515021371809699
Styrelsen for PatientsikkerhedUdtalelse fra Styrelsen for Patientsikkerhed til brev til STAR30-10-201515024301809569
Region Nordjyllandbidrag vedr. årlige samlet budget30-10-201515028561809418
Region HovedstadenUdbetalingsanmodning fra Region Hovedstaden07-10-201515035171809768
Region SjællandUdbetalingsanmodning fra Region Sjælland14-10-201515035171809765
Region MidtjyllandJusteret materiale fra Region Midtjylland12-10-201515035171809627
Region SjællandJusteret materiale fra Region Sjælland09-10-201515035171809615
Region NordjyllandUdbetalingsanmodning fra Region Nordjylland11-10-201515035171809739
StatsministerietHenvendelse vedr. ønske om møde med ministeren vedr. LEAN og besparelser i sundhedsvæsenet02-11-201515038891809263
Rådgivnings- og kontaktcentret for demensramte og pårørendeInvitation til besøg på Rådgivnings- og kontaktcentret for demensramte og pårørende i Odense31-10-201515038891809072
FolketeatretInvitation til premiere den 19. november 2015 på Nøddebo Præstegård30-10-201515039071809004
 Skoleklasse ønsker interview med ministeren02-11-201515040781809172
 Skoleelev - IPads og overvægt- en eksamens opgave.27-10-201515040781806083
Lyngby-Taarbæk KommuneUdvikling af bedre rammer for det gode måltid for ældre02-11-201515047961809033
Veteran AlliancenKlage over svartid02-11-201515052201809301
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringMøde den 9. november med de statsligt indstillede medlemmer - input til dagsorden29-10-201515054541808844
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringDagsorden og materiale til mødet på mandag30-10-201515054541808849
SundhedsstyrelsenReferat fra 39. møde i Det Rådgivende Udvalg for Specialeplanlægning den 24. september 201502-11-201515056151809376
CSC Danmark A/SUdkast til journalplan til indlæsning i ny periode ifm. periodeskift med anmodning om godkendelse.02-11-201515056191809011
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)DSAM: Quiz til lægedagene02-11-201515057991808961
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)DSAN: Forslag til Quiz til lægedagene02-11-201515057991808963
DiabetesforeningenInvitation til Diabetesforeningens Forskningslegatuddeling 201528-10-201515058071809043
DiabetesforeningenInfo vedr. ministerens tale ved Diabetesforeningens Forskningslegatuddeling d. 19. november 201502-11-201515058071809450
Danske RegionerBidrag til besvarelse af folketingsspørgsmål 207 og 20830-10-201515058271808839
 SST Bidrag til besvarelse af SUU alm. del - spm 23527-10-201515060031809756
Danske RegionerBidrag fra DR SUU alm. del. Svar på spørgsmål 235 vedr. adgangen til akut ekkokardiografi02-11-201515060031809762
Københavns KommuneVedr. møde mellem 6-byerne og sundheds- og ældreministeren den 05.11.201502-11-201515060201809526
UddannelsesstyrelsenVedr. Konference om forskningsbaseret myndighedsbetjening[02-11-201515062151809637
 Kvittering for modtagelse af ministeriets svar på henvendelse vedr. overbelægning på medicinske afdelinger02-11-201515064021809643
SundhedsstyrelsenSvar fra Styrelsen28-10-201515065031809911
Sveriges RadioIntervju i Sveriges radio?27-10-201515065031809916
LMS Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeInterview med sundhedsministeren til LMSnyt27-10-201515065031809915
Viborg KommunePressemeddelelse om ministerens besøg i Viborg mandag29-10-201515065031809909
Jyllands-PostenAarhus Kommune29-10-201515065031809907
 Spørgsmål30-10-201515065031809905
Berlingske TidendeSpørgsmål til Berlingske30-10-201515065031809904
Dagbladet Ringkøbing-SkjernMinisterbesøg i lægehuset i Skjern30-10-201515065031809903
DepressionsforeningenKort interview01-11-201515065031809902
 Artikel om kræftrehabilitering30-10-201515065031809906
Aarhus KommunePressemeddelelse om ministerens besøg i Aarhus mandag29-10-201515065031809908
Danmarks RadioRing til Regeringen på P129-10-201515065031809910
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus30-10-201515065031809503
 Artikelserie28-10-201515065031809913
Kirkens KorshærVedr. interview28-10-201515065031809912
MuskelsvindfondenMedvirken i interview28-10-201515065031809914
DEUTSCHLAND RADIORequest for answers02-11-201515065041809901
TV2 Danmark A/S Rugaardsvej 25Journalist TV 202-11-201515065041809900
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus02-11-201515065041809896
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus02-11-201515065041809891
Region SjællandGAPS 2. kvartal26-10-201515066281808420
 Ønsker svar på sine henvendelser vedr. behandling i psykatrien18-10-201515066371798281