Fra: 25-11-2015 til: 25-11-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO Bureau report03-11-201509080911810785
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO - Nye teknologier + genetisk modifikation16-11-201509080911822492
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO Bureau report marts 201502-04-201509080911681932
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO CONVOCATION / CONVOCATION AU DH-BIO21-10-201509080911802466
DGI CDDG Bioethics SekretariatetHenvendelse fra DH-Bio vedr. information om tidligere formand19-01-201509080911629554
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO CONVOCATION 7. møde24-03-201509080911676017
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO. Revised order of business 7. convocation24-04-201509080911699864
 Psykiatrisk behandling11-11-201510051491818942
Danske RegionerOversigt over telemedicinske løsninger i psykiatrien25-11-201511116351832160
FolketingetSUU alm. del - Spm. 13424-11-2015SJ-STD-DEPABK1831233
DNVK Den Nationale Videnskabsetiske KomitéDNVK - Konkret eksempel på forskningsprojekt i data fra genomprojekt15-04-201512087431690517
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Patientombuddets svar vedr. nyt skema fra DG-Sanco14-01-201513048641625987
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)DG-Sanco sender questionnaire - Directive 2011/24/EU14-01-201513048641625711
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)DG-Sanco informerer om snarlig udsendelse af spørgeskema13-01-201513048641625798
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)DG-Sancos svar vedr. nyt spørgeskema14-01-201513048641625988
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)EU-Kommissionen - REMINDER: Questionnaire - Directive 2011/24/EU20-02-201513048641650367
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Patientombuddets bidrag vedr. personkreds - vejledning om patientmobilitetsdirektivet20-01-201513048671632258
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Kopi af Patientombuddets svar til Region Syd vedr. refusionsbeløb ved behandling i udlandet24-02-201513048671652538
DNVK Den Nationale Videnskabsetiske KomitéDNVK vedr. anvendelse af data i akutforsøg, hvor forsøgspersonerne er afgået ved døden25-03-201513052951678432
PERMANENT DELEGATION OF DENMARK TO THE OECDInvitation to High-Level Policy Forum on Mental Health den 4. marts 2015 i Haag09-02-201514050021643261
Region HovedstadenInvitation - indvielse af sociolancen25-11-201514060151831230
Region SjællandSpørgsmål til SUM Patientvejlederseminar marts 201506-02-201514063761641833
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Patientombuddet videresender spørgsmål til patientvejlederseminar10-02-201514063761652957
LAP - Landsforeningen Af nuværende og tidligere PsykiatriMØDEBESTILLING: Møde med ministeren overdragelse af vandretæppe 14. december kl. 11 -11.3024-11-2015SJ-STD-DEPKHK1829216
Ærø KommuneForespørgsel til den ny Apotekerlov24-11-201514074981828758
 Konkurrencestyrelsen har netop offentliggjort en afgørelse der siger, at der sker konkurrenceforvrdining over for dans og fitness16-11-201515000051822194
 Borgerhenvendelse om boligydelse25-11-201515000051830865
World Health Organization (WHO)11th Global Summit of National Ethics/Bioethics Committees (GS NEC) 17-18 March 201628-10-201515002631809978
World Health Organization (WHO)Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives06-11-201515002631821220
XX--DNVKDNVKs oplysninger om antal forsøg med inhabile patienter16-01-201515003861628314
DNVK Den Nationale Videnskabsetiske KomitéHenvendelse af 24. marts 2015 fra DNVK pva. forskere - Stedfortrædende samtykke + anvendelse af data24-03-201515003861675212
XX--DNVKHenvendelse af 15. januar 015 fra DNVK vedr. ændring af regler for stedfortrædende samtykke fra alment praktiserende læger15-01-201515003861627314
 Ny henvendelse24-11-201515008021828810
 Ny henvendelse24-11-201515008021828864
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50209-02-201515009001643339
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50309-02-201515009001643345
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50109-02-201515009001643337
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50009-02-201515009001643335
ForbrugerombudsmandenForbrugerombudsmandens høringssvar - vejledning om grænseoverskridende sundhedsydelser i EU-/EØS-lande03-03-201515014531658013
Grønlands SelvstyreGrønlands Sundhedsministerium - høringssvar - Vejledning om grænseoverskridende sundhedsydelser i EU-/EØS-lande02-03-201515014531658012
ErhvervsstyrelsenErhvervsstyrelsens høringssvar vedr. vejledning om grænseoverskridende sundhedsydelser i EU-/EØS-lande (regler i medfør af patientmobilitetsdirektivet)04-03-201515014531658521
 Dansk Hørecenter ønsker at indgå på fremtidige høringslister08-04-201515014531684220
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Patientombuddets bidrag til høringsnotat om patientmobilitetsdirektivet20-04-201515014531694968
Aalborg UniversitetAalborg Universitets høringssvar vedr. vejledning om grænseoverskridende sundhedsydelser i EU-/EØS-lande04-03-201515014531658559
LægemiddelstyrelsenLMS's varsling af 18. september vedr. ændringer i CTR.25-11-201515016651832181
LægemiddelstyrelsenLMS's fremsendelse af snitfaldebeskrivelse vedr. ændringer i CTR.25-11-201515016651832188
SundhedsstyrelsenLær at takle.05-02-2015SJ-STD-DEPLCT1642587
Danske RegionerOK-Nyt - Løn nr. 037-2015 - Frigivelse af overenskomst for socialpædagogisk personale ved døgninstitutioner, aftale for reglementsansat pædagogisk uddannet personale samt aftale for pædagogisk uddannet personale ved døgninstitutioner24-11-201515028051830600
Region HovedstadenPuljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien24-11-201515028531831035
Region MidtjyllandPuljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien25-11-201515028551831729
Region HovedstadenInvitation til åbningsceremoni den 30. maj 2016 ved europæisk kongres12-11-201515038891827440
DiabetesforeningenDiabetesforeningens forskningslegatuddeling 201513-11-201515038891821219
Hillerød KommuneInvitation til besøg på demensvenligt plejecenter i Hillerød Kommune.25-11-201515038891830864
HjerteforeningenInvitation til Hjerteforeningens og Børnehjertefondens legatuddeling den 11. januar 201625-11-201515038891832004
Forsikring og PensionInvitation til paneldebat på årsmøde den 12. maj 201625-11-201515038891831016
Venstre i LejreBesøg hos Venstre i Lejre22-11-201515039071827415
Teater VPremiere invitation "Tilbage til Haifa"23-11-201515039071827726
LægeforeningenHenvendelse om det kommende COP 21-møde20-11-201515039081827169
 Borgerhenvendelse - ønsker at ministeren besøger lægehus24-11-201515039091828860
Positivgruppen
Positivgruppen
Spørgsmål til belø på ansøgningsskema til udlodningsmidlerne25-11-201515039841832363
Landsforeningen LænkenSpecifikation19-11-201515039871832473
LeverforeningenÅrsberetning 201418-11-201515040101832328
Prostatakræftforeningen PROPASpecifikationer i forhold til ansøgning24-11-201515040141831725
 Yderligere dokumentation24-11-201515040681831735
 Årsregnskab24-11-201515040681831733
World Health Organization (WHO)Dagsorden for det 23. møde i WHO's komité for program, budget og administration 21.-22. januar 201610-11-201515040851828702
Rådet for den Europæiske UnionRådsmødedagsorden af 20. november 201520-11-201515046371832353
VisitcopenhagenForespørger til anmodning om støttebrev til European Congress of Medical Physics 201820-11-2015SJ-STD-DEPASTB1826775
The Standard CPHBookingbekræftelse: Almanak05-10-201515049661830266
The Standard CPHAfbestilling af bord: Svar fra Almanak08-10-201515049661830283
Nordisk MinisterrådMailkorrespondance med NMR: Dato for første møde i nordisk arbejdsgruppe på psykiatriområdet20-10-201515049661830288
Nordisk MinisterrådMail fra NMR angående tolkning og ny mødedato21-10-201515049661830291
Nordisk MinisterrådOrienteringsmail: Oversigt over arbejdsgruppe vedrørende psykiatri23-10-201515049661830292
Nordisk MinisterrådSvar fra NMR: Mandat til arbejdsgruppe på psykiatriområdet i nordisk regi30-09-201515049661830162
DGI-byen og ØksnehallenMailkorrespondance med DGI-byen: booking af mødelokale30-09-201515049661830192
ScandicMailkorrespondance med Scandic: Mødebooking01-10-201515049661830200
Nordisk MinisterrådOversigt over arbejdsgruppe vedrørende psykiatri20-11-201515049661830335
Landspitali (Island)Svar fra Landspitali: Invitation for The Nordic Summit on Mental Health November 6th 201502-10-201515056741830488
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra Frisk&Fri: Tilmelding til psykiatritopmøde05-11-201515056741830520
Aabenraa KommuneMail fra Aabenraa Kommune:Invitation til nordisk psykiatritopmøde den 6. november 201528-09-201515056741830473
Dansk ErhvervMeddeler at der ikke er bemærkninger til høringen06-11-201515057811831091
 Nyt opfølgende spørgsmål ifbm. aktindsigtsanmodning25-11-201515058111831041
Social- og IndenrigsministerietISG Meeting 24-25 November 2015 - agenda item 524-11-201515062471831184
RigsrevisionenDeltagere på mødet i morgen25-11-201515063381832342
OECD - Organisation for economic co-operation and developmentHealth Committee discussion on Latvia's accession to the OECD24-11-201515068661832319
 Borgersvar - tak for svaret vedr. receptfornyelse25-11-201515069681831589
Styrelsen for PatientsikkerhedFørste bidrag til grundbudget 2016 - Styrelsen for patientsikkerhed24-11-201515069921832115
Statens Serum Institut
Sundhedsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Indkaldelse af bidrag til grundbudget 2016 for Fællessekretariatet18-11-201515069921832030
SundhedsstyrelsenFørste bidrag til grundbudget 2016 - Sundhedsstyreslen, 2. del24-11-201515069921832107
Statens Serum Institut
Sundhedsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Indkaldelse af bidrag til grundbudget 2016 for Departementet17-11-201515069921832034
Statens Serum Institut
Sundhedsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Indkaldelse af bidrag til grundbudget 2016 for Styrelsen for Patientsikkerhed17-11-201515069921832039
Statens Serum Institut
Sundhedsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Indkaldelse af bidrag til grundbudget 2016 for Lægemiddelstyrelsen17-11-201515069921832044
Statens Serum Institut
Sundhedsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Indkaldelse af bidrag til grundbudget 2016 - Sundhedsstyrelsen17-11-201515069921832049
Statens Serum Institut
Sundhedsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Indkaldelse af bidrag til grundbudget 2016 - Statens Serum Institut og sundhedsdatastyrelsen17-11-201515069921832054
LægemiddelstyrelsenFørste bidrag til grundbudget 2016 - Lægemiddelstyrelsen23-11-201515069921832089
Statens Serum InstitutFørste bidrag til grundbudget 2016, Statens Serum Institut23-11-201515069921832096
SundhedsstyrelsenFørste bidrag til grundbudget 2016 - Sundhedsstyrelsen, 3. del24-11-201515069921832112
LægemiddelstyrelsenFørste bidrag til grundbudget 2016 - Lægemiddelstyrelsen, 2. del24-11-201515069921832123
SundhedsstyrelsenFørste bidrag til grundbudget 2016 - Sundhedsstyreslen, 1. del24-11-201515069921832100
 Bemærkninger til ministeriets svar på borgerhenvendelse24-11-201515072391831577
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra Tuxen: Faktura til Sundheds- og Ældreministeriet11-11-201515073191830780
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra DSN vedr. rejserefusion02-11-201515073191830628
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra DSN vedr. rejserefusion27-10-201515073191830617
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra DSN: Spørgsmål om rejserefusion27-10-201515073191830616
Hotel ØsterportInvoice fra Hotel Østerport06-11-201515073191830758
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra DSN vedr. skema til rejserefusion05-11-201515073191830753
Region NordjyllandMail fra Region Nordjylland: Rejserefusion11-11-201515073191830799
DockenMail fra Docken: Rykker for betaling05-11-201515073191830656
SundhedsstyrelsenDagsorden for mødet i Udvalg for Kræft den 12. november 201505-11-201515073281830927
FolketingetSUU alm. del - Spm. 133 + internt bilag23-11-201515073291829126
 Borgerhenvendelse vedr. lægemidler fra Rusland13-11-201515073321820264
 Borgerhenvendelse - fremsender klage over Hillerød Sygehus17-11-201515073341823940
ME ForeningenAnsøgning23-11-201515073471831113
 Borgerhenvendelse - Journal kontra patient kontra hospitalsafdeling28-10-201515073511806825
FolketingetSUU alm. del - Spm. 12323-11-201515073521828910
FolketingetSUU alm. del - Spm. 11923-11-201515073521828904
FolketingetSUU alm. del - Spm. 11823-11-201515073521828899
FolketingetSUU bilag 39 - Til spm. 117 og 11823-11-201515073521828903
FolketingetSUU alm. del - Spm. 11723-11-201515073521828893
FolketingetSUU alm. del - Spm. 12123-11-201515073521828907
FolketingetSUU alm. del - Spm. 12023-11-201515073521828906
FolketingetMOF alm. del - Spm. 21224-11-201515073561829131
FolketingetSUU alm. del - Spm. 12623-11-201515073571829078
 Borgerhenvendelse - lider af irriteret tyktarm26-10-201515073611805311
 Borgerhenvendelse - sygemeldt/jobrehabilitering efter overfald05-11-201515073621813825
Landsforeningen for PTSD i Danmark
Landsforeningen for PTSD i Danmark
Forespørger til anerkendelse af landsdækkende mærkedag - PTSD dag10-11-201515073631816329