Fra: 02-10-2015 til: 04-10-2015
Udgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
KulturministerietBekræftelse på overtagelse af borgerhenvendelse vedr. erstatningsstørrese02-10-2015SJ-STD-SUMMPE1789183
SundhedsstyrelsenOrientering af Sundhedsstyrelsen om godkendelse af IKAS budget på apoteksområdet mhp. styrelsens udbetaling.02-10-201512093231788765
Odense Stress og Smerteklinik, KropsPsykeSvar til borger af 1. oktober 2015 på henvendelse til Sundheds- og Ældreministeriet vedr. aftale med Danske Regioner efter udvidet frit sygehusvalg01-10-201513047881788272
SundhedsstyrelsenSvar til SST vedr. format på fremdriftsnotat for hjerneskadepulje02-10-201514025971789184
Danmarks ApotekerforeningSvar vedr. værdisætning på apotek.02-10-201514030121788719
MF Liselott Blixt
MF Liselott Blixt
Ordførernotat om tilskud til ernæringspræparater02-10-201514030841789178
 Dokumenteret sygefravær02-10-201515000051789037
 Orientering af borger om oversendelse af henvendelse forbrugerombudsmand har ikke ressourcer til at behandle sag02-10-201515000051789284
 Svar på henvendelse vedr. sundhedsmæssig ligestilling02-10-201515000051789229
Komiteen for SundhedsoplysningVedr. nyhedsbreve02-10-201515010631789227
Dansk SygeplejerådVedr. kampagne02-10-201515010631789225
Sundhedsstyrelsen
Statens Serum Institut
Fødevarestyrelsen
Miljø- og Fødevareministeriet
Nordisk Ministerråd
Opfølgende vedr. reminder til ekspertgruppen om One Health mødet den 8.-9. oktober25-09-201515021151789166
FødevarestyrelsenVedr. referat ved One Health30-09-201515021151789177
Fødevarestyrelsen
Miljø- og Fødevareministeriet
Sundhedsstyrelsen
Statens Serum Institut
Nordisk Ministerråd
Vedr. reminder til ekspertgruppen om One Health mødet den 8.-9. oktober25-09-201515021151789160
Dansk Selskab for Kvalitet i SundhedssektorenSvar på invitation til at deltage i åbning af årsmøde den 15. januar 201602-10-201515038891789165
Aalborg KommuneVedr. invitation til Sundheds- og Ældreminister Sophie Løhde om det fremtidige sundhedsfremmende og forebyggende arbejde i kommunerne02-10-201515038891789187
 Svar på henvendelse vedr. Interview/bog: Folkets Kærlighed02-10-201515039081789050
 Svar på borgerhenvendelse - søger hjælp til boligforhold02-10-201515039091789333
Region MidtjyllandUdbetaling af kvalitetsfondsmidler til DNV, 4. kvartal 201502-10-201515040711788889
Kommunernes LandsforeningMail til KL med udkast til kommissorium for fagligt forarbejde til kræftplan 401-10-201515040871788842
Danske RegionerMail til Danske Regioner med udkast til kommissorium for fagligt forarbejde til kræftplan 401-10-201515040871788839
Bornholms Regionskommune
Ankestyrelsen
Klippekortsordningen - hjemmel02-10-201515044831789226
 HPV-udredning22-09-201515049231789394
PolitikenHPV-udredning22-09-201515049231789395
Danmarks RadioIndkaldelser til brystkræftscreening15-09-201515049231789397
Morgenavisen Jyllands-PostenDemens17-09-201515049231789396
Ekstra BladetUltralydsskanninger24-09-201515049241789393
Landsforeningen af VæreSteder LVSNarkotikarelaterede dødsfald03-10-201515049251789387
Miljø- og FødevareministerietAfsnit02-10-201515049251789221
Dansk Psykolog ForeningMinisterkommentar01-10-201515049251789209
dagens.dkKommentar fra Sophie Løhde02-10-201515049251789197
TV2 NewsLivslinien04-10-201515049251789406
Berlingske NyhedsbureauLivslinien04-10-201515049251789405
Ritzaus BureauLivslinien04-10-201515049251789404
 Livslinien04-10-201515049251789403
Metroxpress A/SLivslinien03-10-201515049251789402
TV2 NewsSundhedsautorisationer02-10-201515049251789389
JordemoderforeningenKommentar fra Sophie Løhde02-10-201515049251789198
TV2 Danmark A/S Rugaardsvej 25Knæk Cancer03-10-201515049251789385
HjerteforeningenKommentar fra Sophie Løhde01-10-201515049251789206
Altingetved du hvornår PM kommer ud omkring patientsikkerhedsstyrelsen?01-10-201515049251789200
Dagbladet PolitikenKommentar fra sundhedsministeren01-10-201515049251789199
Metroxpress A/SKommentar fra Sophie Løhde01-10-201515049251789204
PolitikenFinanslov - sundhed og ældre28-09-201515049251789392
Ritzaus BureauNarkotikarelaterede dødsfald28-09-201515049251789391
Berlingske TidendeUdeblivelser på sygehuse02-10-201515049251789390
LægeforeningenSundhedsautorisationer02-10-201515049251789388
 Svar henvendelse vedr. fejlslagen operation02-10-201515050051788762
NSI - National Sundheds-itNIS vil have bemærkninger01-10-201515051131788025
 Svar borgerhenvendelse PTSD beder om statslån02-10-201515051301788753
 Svar på borgerhenvendelse vedr. Cure4you02-10-201515053711788664
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
MF Liselott Blixt
MF Liselott Blixt
SUU alm. del - svar på spm. 8302-10-201515054091789234
Folketingets Sundheds- og ÆldreudvalgSUU alm. del - foreløbigt svar på spm. 14802-10-201515054141788965
 Vedr. henvendelse til Sundheds - og Ældreministeriet02-10-201515055141788713
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
MF Stine Maiken Brix
MF Stine Brix
SUU alm. del - svar på spm. 13602-10-201515055321789365
 Svar på henvendelse vedr. lægemangel02-10-201515055491788890
Landsforeningen naboer til kæmpevindmøllerSvar på henvendelse vedr. vindmøllestøj02-10-201515057291788886
Bella CenterKontrakt til Lægedage 201502-10-201515057991788708
Sundhedsstyrelsen
Statens Serum Institut
Danske Regioner
Lægeforeningen
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)
Danmarks Apotekerforening
Komiteen for Sundhedsoplysning
Operate A/S
Til arbejdsgruppens orientering: Endelige spørgsmål ifm. antibiotikakampagnen + lægedage 201501-10-201515057991788292
SundhedsstyrelsenAnmodning om SST's evt. kommentarer til ludomanimateriale - frist den 7. oktober 201502-10-201515059041789150
Vesthimmerlands KommuneBehandling af dobbeltdiagnosticerede02-10-201515059361788921
Fredericia KommuneSvar til Fredericia Kommune vedr. jordemoderklinik02-10-201515059491789323