Fra: 08-09-2015 til: 08-09-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Odense UniversitetshospitalInvitation til deltagelse i kvalitativ interessentanalyse for Operate selvevaluering af Danish Diabetes Academy07-09-2015SJ-STD-SUMLLU1770465
KvinderådetInvitation til Kvinderådets Repræsentantskabsmøde 5. oktober04-09-2015SJ-STD-SUMLLU1768994
The Economist EventsKeynote speaker at The Economist's War on Cancer summit 2015 - rykker for svar07-09-2015SJ-STD-SUMLLU1770727
BeskæftigelsesministerietSvar på spørgsmål om logo og design08-09-2015SJ-STD-SUMLO1771336
Institut for Kvalitet og Akkreditering i Sundhedsvæsenet - IKASDagsorden til bestyrelsesmøde i IKAS den 10. september 201503-09-201509006481770705
Odense UniversitetshospitalBudget for 2015 for Videncenter for Rehabilitering og Palliation08-09-201509008931771459
European Commission (Kommisionen for Den Europæiske Union) DG SancoRevised Report from Meeting of the Group of Giovernmental Experts on Mental Health and Well-being of 29-30 June 201504-09-201511119111770660
FolketingetSUU alm. del - Spm. 14108-09-2015SJ-STD-DEPABK1770935
FolketingetSUU alm. del - Spm. 14208-09-2015SJ-STD-DEPABK1770939
Ministry of Social AffairsSupply shortage of the BCG vaccine01-04-201512052291682090
SundhedsstyrelsenUdkast til kommissorium for national klinisk retningslinje for Rehabilitering af patienter med prostatakræft og Fedmekirurgi04-09-201512074041771425
Region NordjyllandFornyet henvendelse vedr. afgrænsning af behandlingsredskaber og hjælpemidler04-09-201514036151769047
Region Hovedstaden Jura - center for sundhedSvar på forespørgsel til Region Hovedstaden om ventetider på overføresel fra fængsel til psykiatrisk behandling26-08-201514053211770840
Region SjællandVedr. kvalitetsfondsprojekter Region Sjælland31-08-201514055991771170
UdenrigsministerietHøring: Danmarks UPR-rapport 201504-09-201514059781769506
UdenrigsministerietSvar fra UM på anmodning om clearing af svarudkast til Apotekerforeningen vedr. frihandelseaftale18-02-201514070121650828
ErhvervsstyrelsenERST fremsender korrespondance med Apotekerforeningen om forhandlingerne om en frihandelsaftale20-02-201514070121650833
TrygFonden smba (Tryghedsgruppen smba)Forslag til invitationsliste input fra Trygfonden08-09-201514074601771379
BeskæftigelsesministerietBekræftelse på overtagelse af borgerhenvendelse vedr. folkepension.08-09-201515000051770783
FinansministerietSvar vedr. overtagelse af borgerhenvendelse om digital post08-09-201515000051770879
Region MidtjyllandBekræftelse af afløb i 2015 - RM08-09-201515004711771089
Health Service Bureau Tuberculosis and Infectious Diseases Control DivisionSUMs orientering om, at TV-dokumentar sendes nu samt japansk kvittering26-03-201515007621677095
Health Service Bureau Tuberculosis and Infectious Diseases Control DivisionForespørgsel fra japanske sundhedsmyndigheder vedr. kommende TV-dokumentar om HPV-vaccine16-02-201515007621646330
SundhedsstyrelsenIngen kommentarer til udkast til resumé af møde vedr. europæisk antibiotikadag 201508-09-201515010631771411
LægeforeningenIngen kommentarer til udkast til resumé af møde vedr. europæisk antibiotikadag 201508-09-201515010631771406
CSC Danmark A/SAftalte milepæle for opgradering til WZC2014 R2 jf. møde den 4. september 201507-09-201515014901771004
SSIFra SSI vedr. svartider for august07-09-201515019371770707
SSIFra SSI vedr. svartider for august06-09-201515019371770709
SSIFra SSI vedr. svartider for august04-09-201515019371770710
SSIFra SSI vedr. svartider for august02-09-201515019371770712
SSITil SSI vedr. svartider for august07-09-201515019371770714
SSITil SSI vedr. svartider for august04-09-201515019371770717
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)MBLIS' endelige svar på spørgsmål 246 fra SOU16-04-201515021091692346
KIU - Patientforeningen Kræft I UnderlivetAktivitetspuljen og rådighedspuljen08-09-201515025191770976
 Borgerhenvendelse - kopi af beretning til regionen om oplevelser på afd. N1 på Odense Universitets Hospital06-09-201515026071769715
MedComSvar fra MedCom: FMK tabel03-07-201515031971771237
SundhedsstyrelsenT.O.: Dagsorden og mødemateriale til 1. møde i Arbejdsgruppe 1 om fosterdiagnostiske undersøgelsesmetoder (revision af retningslinjer for fosterdiagnostik)07-09-201515033741770631
SundhedsstyrelsenBidrag fra SST til besvarelse af henvendelse vedr. evidens for terapi til HPV-ramte07-09-201515038241771238
Prostatakræftforeningen PROPANational Prostatakræft Dag - rykker for svar08-09-201515038891770857
SFI Det Nationale Forskningscenter for VelfærdMeddelse om at der findes anden oplægsholder til SFI-konference om ældre på arbejdsmarkedet den 21. oktober 2015 i DGI-Byen03-09-201515038891768039
Børn, Unge & Sorg Rådgivnings- og ForskningscenterKonference m. deltagelse af H.K.H. Kronprinsessen04-09-201515038891769509
ÆldreForumInvitation til idéseminar om boliger til ældre 21. oktober 201507-09-201515038891770408
Medicon Valley AllianceInvitation til at tale på årsmøde den 16. november 2015 på Hilton om regeringens visioner for sundhedsvæsen og life science i Danmark24-08-201515038891760947
Kræftens BekæmpelseVedr. ministerens besøg03-09-201515038891771226
Center for Hormonforstyrrende StofferCeHoS Informationsdag den 7. oktober 201507-09-201515039071770435
Statens Museum for KunstInvitation til ny udstilling: At rejse sig i mørket07-09-201515039071770393
Aids FondetInvitation fra til events november 201503-09-201515039071768165
FOA - Fag og ArbejdeKORA rapport og de nyeste tal07-09-201515039081770394
 Tillykke til ministeren, ønske om autograf og velsignelse af ministeren07-09-201515039091770806
 Danskerne har brug for et stærkt sundhedsvæsen28-06-201515039091738119
AlzheimerforeningenYderligere dokumentation07-09-201515039751771007
Foreningen Det Sociale NetværkVedrørende invitation til Nordisk Psykiatritopmøde08-09-2015SJ-STD-DEPCSMA1771167
Region NordjyllandRegion Nord - supplerende oplysninge vedr. sllergivaccinationer08-09-201515041851771358
 Borgerhenvendelse vedr. klage over akutafdelingen på Amager Hospital07-07-201515042411744599
 Borgerhenvendelse - klage over akutafd. på Amager Hospital07-07-201515042411744598
SundhedsstyrelsenUdtalelse fra SST til brug for besvarelse af henvendelse vedr. lægemidlet Bedrocan04-09-201515043901769024
Copenhagen EconomicsEvidensbaseret politik indenfor sundhedsområdet07-09-201515044231770672
Statens Serum InstitutSvar på opfølgende spørgsmål om registre08-09-201515046171771443
Ministry of Health of the Republic of LithuaniaRequest for information re chemotherapy treatment04-08-201515046651751529
SundhedsstyrelsenAkter til brug for behandling af klage over afgørelse om aktindsigt07-09-201515048031770219
ALK A/SVedr. ansøgning om prisstigning07-09-201515048381770919
 Rykker for svar04-09-201515049691769577
Foreningen af Kliniske DiætisterFremsender yderlige spørgsmål til henvendelsen12-08-201515049891754481
 Genhenvendelse vedr. brev ang. handicapkøretøj04-09-201515052421771054
SundhedsstyrelsenMateriale for 1. halvår 2015 tvang i psykiatrien07-09-201515052451770201
DGI CDDG Bioethics SekretariatetCD-P-TO - Materiale vedr. organtransplantation02-09-201515052461767743
 Henvendelse - Farvel til Sundhedsstyrelsen classic13-08-201515052711756547
SundhedsstyrelsenTilbagemelding vedr. forespørgsel04-09-201515053081770696
SundhedsstyrelsenVideresendelse af forespørgsel vedr. betaling for behandling ved problemer opstået efter ilæggelse af brystimplantat på kosmetisk indikation04-09-201515053081770695
 Borgerhenvendelse vedr. priser på medicin05-09-201515053131769612
 Psykiatriens udvikling30-08-201515053161765440
Praktiserende Lægers Organisation - PLOResume af PLO’s og DSAM’s visionsproces31-08-201515053181768793
 Borgerhenv. vedr. kæmpe vindmøller i Aalborg Kommune04-09-201515053201769598
Landsforeningen naboer til kæmpevindmøllerBorgerhenv. vedr. hjælp til de vindmølleramte naboer07-09-201515053231769725
FolketingetSUU alm. del - spm. 13407-09-201515053241770560
FolketingetSUU alm. del - spm. 13707-09-201515053261770563
 Svar om logo og design08-09-201515053291771329
BeskæftigelsesministerietKommunikationsafdelingen - logo og design29-05-201515053291719032
 Borgerhenvendelse om EHS og farlig bestråling25-08-201515053301761760
Dansk Handicap ForbundØnsker støtte til følgegruppe for patienter med mulige bivirkninger af HPV-vaccinen01-09-201515053321766246
SundhedsstyrelsenUdkast til tidsplan for udmøntning af sundhedsfremmepuljen 201604-09-201515053351771326